slovenského exportu smeruje na trhy krajín, ktoré nie sú zasiahnuté konfliktom," konštatoval včera pre novinárov R. Nemcsics. Prípadné dopady krízy v Iraku budú podľa ministra závisieť od dĺžky jej trvania a vývoja svetového hospodárstva.
Ministerstvo hospodárstva (MH) SR zaznamenalo v období pred konfliktom zvýšený dopyt po niektorých druhoch tovarov. Išlo napríklad o trvanlivé potraviny, ošatenie, ale napríklad aj dopyt zo zahraničia po slovenských produktoch zbrojárskej výroby. Vývoz zbraní však MH v niektorých prípadoch podľa R. Nemcsicsa nepovolilo, pretože išlo o "problematické krajiny". Záujem z krajín, ktoré však minister vzhľadom na tajný charakter týchto informácií nevymenoval, bol napríklad o odmínovacie zariadenie Božena.
Začiatkom tohto roka malo na Slovensku povolenie na obchodovanie s vojenským materiálom celkovo 152 subjektov. Asi 80 % slovenského exportu pritom smeruje do ČR a zvyšok zbrojného materiálu sa exportuje iba do krajín, voči ktorým nie sú uplatňované medzinárodné sankcie. Medzi embargované krajiny patrí napríklad aj konfliktom postihnutý Irak. Licencie na obchodovanie so zbraňami vydáva MH, ktoré jednotlivo posudzuje aj konkrétne vývozy v spolupráci s Ministerstvom obrany SR a Ministerstvom zahraničných vecí SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.