senátorom, ktorí sú členmi Helsinského výboru, napísal, že slovenská vláda je pripravená zohrať zásadnú úlohu v procese riešenia otázok, ktoré sa týkajú rómskej menšiny a ubezpečil ich, že vláda v najbližšom čase podnikne konkrétne kroky.
Už pred dvoma týždňami totiž títo americkí senátori, medzi ktorými je aj manželka exprezidenta USA Hilary Clintonová, poslali slovenskej vláde list, v ktorom ju vyzývajú, aby sa zasadila o ukončenie násilnej sterilizácie slovenských rómskych žien a konkrétnymi krokmi prispela k zlepšeniu situácie rómskej menšiny na Slovensku.
Ako premiér píše, hneď po zverejnení správ o podozreniach z nútených sterilizácií vláda podnikla kroky na dôsledné vyšetrenie týchto údajných tvrdení, na čo bol vytvorený osobitný vyšetrovací tím. Premiér, ako píše v liste, dôveruje aj misii Rady Európy zameranej na zisťovanie faktov, a v našu spoluprácu s medzinárodnými a miestnymi aktivistami z mimovládnych inštitúcií. "Aby bolo úplne jasné, rovnakým tempom budeme postupovať a rýchlo konať aj v súvislosti so zisteniami našich vyšetrovateľov," píše premiér.
V liste, ktorý premiér posiela aj pri príležitosti dňa Medzinárodného boja proti rasovej diskriminácii píše, že "sme hrdí" na to, že patríme ku krajinám s najvyšším percentom osôb patriacich k národnostným menšinám, a že "sme odhodlaní pokračovať v našom úsilí zameranom na dodržiavanie a rešpektovanie ľudských práv všetkých ľudí, najmä tých, ktorí sú znevýhodnení."
Premiér sľubuje, že spolu s vládou bude vždy odsudzovať, odmietať a bojovať proti porušovaniu ľudských práv. Sterilizácie bez súhlasu alebo s vynúteným súhlasom sú podľa neho "desivým prejavom porušení, ktoré ako mor postihovali Európu v uplynulom storočí, a my sa proti nim postavíme."
Vláda dostala niekoľko varujúcich listov. Okrem Helsinskej komisie amerického Kongresu sa ozval spravodajca Európskeho parlamentu Jan Marinus Wiersma, upozorňoval aj komisár únie pre rozšírenie Günther Verheugen. Vládu intervenovali aj britský parlament, Európska komisia, Medzinárodná helsinská federácia so sídlom vo Viedni, londýnsky medzinárodný sekretariát Amnesty International, Fond OSN pre populáciu a výbor pre sociálne veci a zdravotnú starostlivosť Parlamentného zhromaždenia Rady Európy. Jeho predstaviteľku vláda pozvala, aby sa zúčastnila na vyšetrovaní.
Autor: hr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.