americkou vojenskou intervenciou v Iraku, ktorú nazvali "nespravodlivou a nemorálnou".
Vo Washingtone sa niekoľko tisíc protestujúcich zhromaždilo pred Bielym domom, odkiaľ odišli do centra mesta úzkym policajným koridorom skandujúc heslá ako "Nie štátnemu terorizmu", "Zhoďte Busha, nie bomby" či "Nie vojne pre ropu".
V New Yorku kráčalo po trojkilometrovej Broadwayi podľa organizátorov vyše 250 000 stúpencov mieru, podľa miestnych médií asi 100 000. Niekoľko desiatok z nich polícia zatkla, keď sa na Washingtonovom námestí v centre Manhattanu malé skupinky odmietli rozísť a došlo k zrážkam s políciou.
Podobne v Kanade, v obchodnej metropole Montreal sa v sobotu zhromaždilo podľa organizátorov na 200 000 ľudí. Poriadková polícia zasiahla, keď začali strieľať na americký konzulát. Menšie manifestácie sa uskutočnili v hlavnom meste Ottawe (5 000 ľudí), Toronte (4 000), Québeku, Halifaxe, Calgary, Edmontone a Vancouveri na západnom pobreží.
Včera pokračovali protesty v Austrálii, kde tisíce demonštrantov v Sydney neodradilo ani vlhké počasie. Protestný sprievod niesol nad hlavami papierovú figurínu amerického prezidenta Georgea W. Busha v životnej veľkosti. Bush viedol psa v maske austrálskeho premiéra Johna Howarda. Niektorí z mierových aktivistov niesli palestínske vlajky a pútače s nápismi: "Irak teraz, kto ďalej?" a "Odzbrojte aj USA".
V Manáme, hlavnom meste Bahrajnu, sa včera odohrali pouličné zrážky medzi tisícami odporcov vojny a bezpečnostnými silami. K nepokojom došlo po proteste pred americkým veľvyslanectvom. Polícia nasadila slzotvorný plyn a gumené strely. V sobotu si protesty v Manáme vyžiadali najmenej desať zranených.
Počas zrážok v uliciach Madridu utrpelo zranenia 120 ľudí, vrátane 37 policajtov. Ako informovala španielska vláda, výtržníci v noci navčera po predchádzajúcej demonštrácii hádzali do policajtov fľaše, rozbíjali výklady a podpaľovali kontajnery na odpad. Príslušníci poriadkových síl nasadili proti nim obušky, gumené strely a siedmich zadržali. Podľa organizátorov sa na protestoch zúčastnilo 1,2 milióna ľudí, polícia hovorila o vyše 100 000. K nepokojom došlo aj na barcelonskom zhromaždení, kam podľa údajov mestskej správy prišlo 500 000 osôb. Manifestácie sa konali aj v ďalších väčších mestách Španielska.
V sobotu v Londýne podľa údajov usporiadateľov pochodovalo za mier 150 000 ľudí. Približne 100 000 odporcov vojny vyšlo do ulíc Paríža a iných francúzskych miest. Nepokoje sa odohrali pred veľvyslanectvom USA v Bruseli po pokojnom zhromaždení. Desaťtisíce demonštrovali aj v Taliansku a po 10-20 000 ľudí protestovalo v Dánsku, Fínsku a Švajčiarsku.
V nemeckých mestách - Hamburgu, Jene, Kolíne, Norimbergu a Stuttgarte - sa proti vojne v Iraku vyjadrilo 150 000 obyvateľov, v samotnom Berlíne 40 000. Vo Frankfurte nad Mohanom sa zišlo asi 15 000 Kurdov s cieľom demonštrovať proti - medzičasom dementovanému - nasadeniu tureckých jednotiek na severe Iraku. Zároveň si pripomenuli jarný sviatok Nevroz.
Demonštrácie zaznamenali aj v Sarajeve, Varšave a Hongkongu, ako aj v Afganistane a Austrálii. V Bangladéši vyzvali islamskí duchovní na "svätú vojnu" kvôli útokom na Irak. Desiatky tisíc Palestínčanov v libanonských táboroch vyzvali Arabov na bojkotovanie amerických výrobkov.
Autor: New York/Montreal/Sydney (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.