Severoatlantická aliancia podpíše v stredu 26. marca v Bruseli protokoly o vstupe siedmich nových členských krajín, vrátane Slovenska.
Po vlaňajšom novembrovom pozvaní do NATO a ukončení rozhovorov o vstupe pôjde o ďalší nevyhnutný krok Slovenska, Slovinska, Litvy, Lotyšska, Estónska, Bulharska a Rumunska na ceste do aliancie. Prístupové protokoly k Washingtonskej zmluve, na základe ktorej NATO vzniklo, podpíšu veľvyslanci 19 členských krajín aliancie za účasti ministrov zahraničia z pozvaných krajín.
Tieto protokoly sú vlastne právnou zmenou zmluvy o NATO a po ich ratifikácii umožnia novým členom stať sa jej účastníkom. Po podpise budú musieť členské štáty protokoly ratifikovať, prijať či schváliť podľa národných požiadaviek a pravidiel. Vo väčšine prípadov pôjde o ratifikáciu v parlamentoch. Svoj vstup do NATO budú musieť ratifikovať aj pozvané krajiny. V Slovinsku sa k tomu včera konalo referendum, ostatných šesť krajín tak plánuje urobiť parlamentnou cestou.
Otvorená ostáva otázka možného referenda na Slovensku, za ktorého vypísanie prebieha petičná akcia. Národná rada SR však vstup Slovenska schváli zrejme ešte pred prípadným referendom. Proces ratifikácie na Slovensku sa však skončí, až dokument podpíše prezident Rudolf Schuster. Podľa nedávneho vyhlásenia ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana tak prezident zrejme urobí až potom, ako prebehne ratifikácia vo všetkých členských štátoch NATO. Podobný postup zvolila pri minulom rozšírení Česká republika. Celá ratifikácia by mala prebehnúť tak, aby sa nové krajiny už ako plnoprávni členovia zúčastnili v máji 2004 na najbližšom summite NATO, ktorý sa bude zrejme konať vo Washingtone. Objavili sa už informácie, že by k vstupu nových členov mohlo dôjsť 1. mája 2004, čo je tiež deň rozšírenia Európskej únie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.