atmosfére poznačenej vojnovým konfliktom v Iraku získala snímka Roba Marshalla šesť z 13 nominácií, vrátane ceny v kategórii najlepší film.
Chicago je prvý muzikál od roku 1968, ktorý sa stal najlepším filmom roka. Pred 35 rokmi vyhral muzikál Oliver! Najlepším hercom sa stal 29-ročný Adrien Brody, ktorý stvárnil postavu Wladyslawa Szpilmana v dráme Romana Polanského Pianista. Sošku pre najlepšiu herečku si odniesla Nicole Kidmanová za úlohu spisovateľky Virginie Woolfovej vo filme Stephena Daldryho The Hours. Kidmanová, ktorú vlani tiež nominovali na Oscara, ale vyšla naprázdno, porazila svoje konkurentky Renee Zellwegerovú, Salmu Hayekovú, Diane Lanovú a Julianne Moorovú. Pri ďakovnej reči sa jej, podobne ako vlani Halle Berryovej, vykotúľalo zopár sĺz.
Oscar za réžiu putoval prekvapujúco do rúk Romana Polanského. Tento režisér poľského pôvodu si ho však nemohol prísť prevziať osobne, pretože v USA naňho stále platí zatykač za znásilnenie mladistvej v roku 1977. Polanského Pianista získal prekvapujúco až dva Oscary, hoci medzi znalcami nebol "v kurze".
V kategórii najlepší zahraničný film sa opäť dočkalo po 23 rokoch Nemecko (v roku 1980 bodovalo Plechovým bubienkom Volkera Schlöndorffa), pretože zvíťazil film Nirgendwo in Afrika 38-ročnej režisérky Caroline Linkovej, ktorá už bola raz nominovaná. Epos z Afriky podľa románu Stefana Zweiga rozpráva o židovskej rodine, ktorá na počiatku tretej ríše odíde do Kene. Najlepším hercom vo vedľajšej úlohe sa stal 51-ročný Američan Chris Cooper, ktorý stvárnil excentrického experta na orchidey v snímke Adaptation režiséra Spika Jonzea. Catherine Zeta-Jonesová vo vysokom stupni tehotenstva triumfovala vo vedľajšej úlohe v ženskej kategórii a jej pozoruhodný spevácky výkon bol jedným z vrcholov slávnosti.
Cenu za najlepšiu kameru dostal nedávno zosnulý Conrad L. Hall za film Road To Perdition. Najlepšiu filmovú skladbu Lose Yourself naspieval kontroverzný raper Eminem. Ceny za scenáre dostali Ronald Harwood (adaptovaný scenár) za Pianistu a Španiel Pedro Almodóvar (pôvodný scenár) za dielo Hovor s ňou. Film Pán prsteňov: Dve veže získal dva Oscary v technických kategóriách vizuálne efekty a strih zvuku. Film Frida so Salmou Hayekovou v hlavnej úlohe si odniesol tiež dvoch Oscarov za mejkap a filmovú hudbu.
Čestného Oscara prevzal z rúk Meryl Streepovej 70-ročný britský herec Peter O'Toole, ktorý ho najprv odmietol, pretože predtým chcel získať "naozajstného" Oscara. Japonec Hajao Mijazaki sa potešil z ceny za najlepší celovečerný animovaný film (Spirited Away). Oscara za najlepší krátky animovaný film odovzdal tvorcom snímky The Chubbchubbs! osobitný uvádzač - myšiak Mickey, ktorý nebol skutočný, ale iba virtuálny. Najlepším krátkym hraným filmom sa stala snímka This Charming Man, Twin Towers je názov najlepšieho krátkeho dokumentárneho filmu. Nad galavečerom "visel" mrak prebiehajúcej vojny s Irakom. V úvodnom slove moderátora Steva Martina zaznela len krátka, nepriama narážka na vojnu v Iraku. Pekné gesto prišlo tesne pred záverom od prezidenta americkej filmovej akadémie Franka Piersona, ktorý vyslovil želanie, aby sa tragické dianie v Iraku čo najskôr skončilo a obyvatelia krajiny mohli žiť v mieri. Začudované pohľady, potlesk, ale aj prejavy nesúhlasu si vyslúžil za svoj ďakovný prejav Michael Moore, autor vyznamenaného dokumentárneho filmu Bowling for Columbine, ktorý ostro napadol amerického prezidenta Georgea W. Busha. K vojne sa vyjadril aj viditeľne dojatý Adrien Brody.
Oscara každoročne udeľuje americká Akadémia filmových umení a vied. Dejiskom ceremoniálu bolo po druhý raz divadlo Kodak, vzdialené len niekoľko blokov od hotela Roosevelt, kde v roku 1929 odovzdávali Oscarov prvýkrát. Atmosféra pri príchode celebrít bola viditeľne menej pompézna ako po iné roky. Nominované herečky ako Nicole Kidmanová a Juliane Moorová bez slova zakývali stovkám zvedavcov, ktorí sa tiesnili za dvojmetrovými bariérami.
O tri ulice ďalej protestovala asi stovka odporcov vojny v Iraku. Demonštranti vyzývali akadémiu na plagátoch, aby udelila mierového Oscara. Bezpečnosť galavečera zabezpečovali stovky policajtov a príslušníkov súkromných ochraniek. V pohotovosti bola osobitná jednotka Národnej gardy, vycvičená na útoky s biologickými a chemickými bojovými látkami. Tento rok odpadlo tradičné defilé hviezd na červenom koberci. Želali si to herci v súvislosti s dianím v Iraku. Prenos z Oscarov vysielala do celého sveta tradične stanica ABC, ktorá niekoľkokrát prerušila prenos kvôli správam z Iraku, ale diváci v sále to nepostrehli.
Zoznam laureátov 75. ročníka udeľovania Oscarov:
- najlepší film: Chicago
- herec v hlavnej úlohe: Adrien Brody (Pianista)
- herečka v hlavnej úlohe: Nicole Kidmanová (The Hours) - herec vo vedľajšej úlohe: Chris Cooper (Adaptation)
- herečka vo vedľajšej úlohe: Catherine Zeta-Jonesová (Chicago)
- režisér: Roman Polanski (Pianista)
- zahraničný film: Nirgendwo in Afrika (Nemecko)
- adaptovaný scenár: Ronald Harwood (Pianista)
- pôvodný scenár: Pedro Almodóvar (Hovor s ňou)
- animovaný film: Spirited Away - výprava: John Myhre, Gord Sim (Chicago)
- kamera: Conrad L. Hall (Road to Perdition)
- zvuk: Michael Minkler (Chicago)
- strih zvuku: Pán prsteňov: Dve veže
- pôvodná hudba: Elliot Goldenthal (Frida)
- pôvodná skladba: "Lose Yourself", Eminem (8 Mile)
- kostýmy: Colleen Atwood (Chicago)
- dlhometrážny dokumentárny film: Bowling for Columbine (Michael Moore, Michael Donovan)
- krátkometrážny dokumentárny film: Twin Towers (Bill Guttentag, Robert David Port)
- strih: Martin Walsh (Chicago)
- mejkap: Frida
- krátky animovaný film: The ChubbChubbs! (Eric Armstrong)
- krátky hraný film: This Charming Man (Martin Strange-Hansen, Mie Andreasen)
- vizuálne efekty: Pán prsteňov: Dve veže
- čestný Oscar: Peter O'Toole
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.