sudkyňa Okresného súdu Bratislava I. Zuzana Posluchová, keď návrh žalobcu (Úrad vlády) zamietla.
Dôvod zamietnutia navrhol samotný Mečiar, ktorý tvrdil, že prípad je premlčaný. Okrem toho vyhlásil, že "nebola to žaloba právna, ale politická a mediálna". Na pojednávanie prišiel asi päť minút pred začiatkom. Sadol si na nesprávne miesto a sudkyňa ho musela na to upozorničť. "Na súde som dávno nebol," vysvetľoval Mečiar.
Počas celého pojednávania sa správal pokojne, iba chvíľami nervózne podupkával nohou. S novinármi sa prívetivo bavil aj na chodbe pred vynesením rozsudku a nesprával sa ako človek, ktorý už troch z nich fyzicky napadol.
Opodstatnenosť vyplácania odmien nechcel Mečiar obhajovať, pretože návrh považuje za premlčaný. Dodal len: "Z mojej strany nikdy nešlo o úmyselné preberanie odmien s vedomím, že sú vyplácané protiprávne."
Štefan Haulík, právny zástupca Úradu vlády, bývalému premiérovi položil niekoľko otázok, ale dostalo sa mu povýšeneckých odpovedí. Mečiar mu viackrát skočil do reči. "Žalujete ma (za rok 1994), ale ja som vtedy nebol predseda vlády, tak čo chcete," povedal napríklad. V tom období však premiérom bol a v apríli dostal aj odmeny.
Haulík chcel ako svedka predvolať bývalého predsedu Najvyššieho kontrolného úradu, ktorý mal Mečiara upozorniť na protiprávnosť vyplácania odmien členom vlády. Sudkyňa to odmietla, pretože po vznesení námietky premlčateľnosti to už nebolo dôležité.
Sudkyňa Posluchová svojím rozhodnutím nedala za pravdu ani jednej strane, vyhovela iba Mečiarovej námietke premlčateľnosti. Haulík pripustil, že Mečiarova námietka bola oprávnená, ale "zamlčané právo je tiež právo a štát má povinnosť vymáhať peniaze daňových poplatníkov". Nevylúčil, že proti rozhodnutiu podá odvolanie.
Haulík kritizoval sudkyňu Posluchovú za to, že v odôvodnení rozhodnutia nekonštatovala aspoň porušenie zákona.
Mečiara za odmeny trestne stíhali
Bratislava - Vladimír Mečiar nie je jediným členom vlády, s ktorým sa Úrad vlády súdil o vyplatenie odmien. Prvostupňové súdy doteraz rozhodli v troch prípadoch. Bývalí podpredsedovia vlády Katarína Tóthová a Sergej Kozlík musia vrátiť 258 749 a 113 197 korún. V prípade Jozefa Kalmana sa má definitívne rozhodnúť už v apríli. Jediným členom vlády, ktorý neoprávnene vyplatené odmeny dobrovoľne vrátil, bol Roman Kováč.
Mečiar bol za neoprávnené vyplácanie odmien členom vlády aj trestne stíhaný za zneužitie právomocí verejného činiteľa. Ako predseda vlády mal za 5 rokov vyplatiť neopránene takmer 14 miliónov korún. Trestné stíhanie bolo zastavené v roku 2001.
Autor: rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.