nerozumie.
Rudolf Schuster nepodpísal novelu zákona o zdravotnej starostlivosti. Vraj preto, lebo v čase, keď by sa týmto zákonom zavádzali poplatky, sa prijímajú aj iné reštrikcie. A po druhé, okruh oslobodených od platenia nie je dostatočný. Napokon, chýbajú údajne aj vykonávacie predpisy.
Dajme však pokoj "vecným" dôvodom. Podstatná je systémová úchylka: Prezident Schuster sa už totálne vžil do roly AKTÍVNEHO ZÁKONODARCU. To znamená, že si svoju ústavnú právomoc zamenil za akúsi druhú komoru parlamentu.
Podpisovanie zákonov hlavou štátu je totiž záležitosť predovšetkým procedurálna, čo plynie z logiky veci, keďže zákonodarnú moc má v SR JEDINE parlament. Prezident môže nepodpísať zákon, ale nie z dôvodu, že ten-ktorý paragraf by on formuloval inak, či rovno zrušil. Veto môže použiť napr. vtedy, keď cíti neprekročiteľnú výhradu svedomia, objavil závažnú formálnu chybu v zákone, alebo skrytú protiústavnosť, na ktorú sa zabudlo. To sú argumenty nepodpísať. Nie subjektívny pocit, že napr. počet vyňatých osôb spod platenia je nedostatočný.
Schuster však chápe svoje podpisové právo ako sviatočnú streľnicu v lunaparku. Hrabe sa v odsekoch a paragrafoch, ktoré boli v rozprave v NR SR stokrát diskutované, opravované a väčšinou hlasov napokon prijaté. To je už nielen vypadnutie z roly, to je zneužitie právomoci ústavného činiteľa. Len pred dvomi týždňami takto odpinkal napr. novelu o Slovenskom národnom stredisku pre ľudské práva (SNSĽP). A to s jedinou "výhradou" - ktorýsi paragraf jemu, prezidentovi, uberal nejakú kompetenciu. Tú istú novelu skrečoval aj pred dvoma rokmi - z celkom iných príčin. Cirkus.
Schuster je veru rekordér - do polovice roka 2002, čiže za tri roky v úrade, vrátil do NR SR už cez stovku zákonov. Pre porovnanie, jeho predchodca Kováč za celé päťročné obdobie 32 (tridsaťdva), pričom mal do činenia s dvomi Mečiarovými vládami! Len z poslednej schôdze bývalého volebného obdobia vrátil Schuster 18 (osemnásť!) zákonov. Z jednej-jedinej schôdze! Ešte varovnejšie sú "koeficienty úspešnosti": Kým Kováč uspel so svojimi pripomienkami iba v jednej tretine prípadov (presne desať), Schuster "vylepšil" skóre na viac ako 70 noriem. Jednoducho a jasne - takto sa nespráva žiadny kompetenčne porovnateľný prezident. Iba ÚSTAVNÝ ŠKODCA.
Správna je otázka, prečo sa Schusterove vetá tak často vydaria. Niekedy je to preto, lebo námietky sú absolútne malicherné (to je prípad SNSĽP) a teda je to jedno. Horší je druhý prípad, keď vládna koalícia už na vyššie kvórum (nadpolovičná väčšina z plného stavu snemovne) nedosiahne. Isteže je to v prvom rade problém funkčnosti koalície. Schuster však takto odstrelil napr. nesmierne dôležitý "Langošov" zákon o podmienkach pôsobnosti v bezpečnostných zložkách (keby už platil, teraz by bol menej ostrý problém so SIS). V novembri zase odpálil novelu o verejnej službe, ktorú nadruhýkrát sabotovalo KDH. A tým vlastne prepukla kríza v koalícii...
Teraz to Schuster opäť skúša cez Zajaca, čo je zvlášť nemilé. Treba pripomenúť, že minister zdravotníctva, aby predišiel tejto situácii, chodil do paláca na konzultácie ako na klavír. Trikrát či štyrikrát za prezidentom bol - nepomohlo. Zaujímavé pritom tiež je, že presne pred rokom sa Schuster v slabej chvíľke preriekol, že bude všetko slušne podpisovať, resp. sa obráti - v prípade pochybnosti na Ústavný súd. Dlho mu odhodlanie nevydržalo...
Najväčšie klišé na Slovensku znie, že "zdravotníctvo je v kolapse". Rudolf Zajac má za úlohu nešťastný sektor reformovať. Na to dostal dôveru koalície a koalícia zase dôveru voličov, ktorá je vyjadrená stavom v parlamente. Schuster sa do toho nemá čo montovať. Zajac a koalícia majú o zdravotnej reforme skrátka inú predstavu, než on. Vláda je liberálno-konzervatívna a Schuster je komunista, momentálne s pozastavenou účinnosťou. Normálny prezident by rozdiely mal rešpektovať a nehádzať polená pod nohy. Jemu sa tiež nikto nemieša do hlúpostí, ktoré na počkanie narozpráva, ani do pozdravných telegramov novému čínskemu šéfovi...
Koalícia by sa mala zomknúť a Schustera bez debaty jednoducho prehlasovať. Ak Zajac "oceňuje, že prezidentovi ide o vylepšenie zdravotníctva", koleduje si len o ďalšie vetá. A tiež o titul pokrytca roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.