platenie poplatkov v zdravotníctve aspoň na niekoľko týždňov odkladá. Začne platiť aj bez prezidentovho podpisu, keď ho opäť schvália poslanci.
Prezident proti novele namieta, že platby v zdravotníctve by sa zavádzali v čase, keď podiel občanov v hmotnej núdzi dosiahol takmer 12 percent. Počet tých, ktorí by mali byť od poplatkov oslobodení, nie je podľa prezidenta dostatočný. Tvrdí, že novelu je nutné dať do súladu tiež s Dohovorom o právach dieťaťa, ktorým je Slovensko viazané.
Minister zdravotníctva Rudolf Zajac na Schusterovo veto reagoval skôr komplimentom ako kritikou. Prezidentovo rozhodnutie akceptuje a označil ho skutočného priaznivca slovenského zdravotníctva.
"Budúcnosť novely zákona je teraz v rukách poslancov Národnej rady. Parlament musí preukázať vôľu, že stojí za reformou zdravotníctva," tlmočil svoju reakciu minister prostredníctvom hovorcu.
Predsedníčka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Anna Záborská si myslí, že by "bolo bývalo dobre, keby ten zákon bol podpísaný". Predpokladá, že zákon Národná rada opäť schváli, ale neistota ľudí sa bude len prehlbovať. "Ten čas sme mohli radšej využiť na vysvetlenie toho, aký bude mať dopad na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, prípadne ich spoluúčasť na financovaní," mieni Záborská.
Poslanec Miroslav Chovanec zo Smeru povedal, že rozhodnutie prezidenta len potvrdzuje názor Smeru. "Neriešia sa zásadné deformácie, ktoré sa v zdravotníctve vyskytujú. Riešia sa veci, ktoré nemajú zásadný vplyv na reformu."
Parlament bude o novele rokovať teda ešte raz na aprílovej schôdzi. Účinnosť by mohla nadobudnúť niekedy v máji. Na jej opätovné prijatie bude potrebných aspoň 76 hlasov poslancov. Vládna koalícia má v parlamente 78 hlasov. Je pravdepodobné, že koaliční poslanci ju opäť podporia a bude platiť aj bez podpisu prezidenta.
(do rámčeka)
Čo malo platiť a odkladá sa
- 50 Sk za služby spojené s poskytovaním ústavnej zdravotnej starostlivosti
- 20 Sk, ak osoba navštívi ústavnú pohotovostnú službu
- 20 Sk za každú návštevu v ambulancii pri poskytovaní primárnej zdravotnej starostlivosti a sekundárnej zdravotnej starostlivosti
- za dopravu 2 Sk za jeden kilometer jazdy alebo 1 Sk za jeden km jazdy, ak ide občan s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorý nie je odkázaný na individuálnu dopravu
- 20 Sk za vydanie liekov, dietetických potravín a zdravotných pomôcok predpísaných na jednom lekárskom predpise alebo lekárskom preukaze
(r)
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.