Iraku stúplo. Aj preto českí a slovenskí chemici od vččrajšej polnoci zvýšili monitorovanie na maximum a od polnoci majú najvyšší stupeň pohotovosti. Za posledných 24 hodín sa zvýšil počet raketových útokov Iraku na Kuvajt. Minister obrany ČR Jaroslav Tvrdík označil ostreľovanie za najintenzívnejšie od začiatku spojeneckého útoku na Irak.
Podľa generála Dušana Lupuljeva, veliteľa česko-slovenskej jednotky v Kuvajte, došlo za posledných 24 hodín k deviatim raketovým útokom. Použitie iných než konvenčných hlavíc sa doteraz nepotvrdilo a všetci vojaci sú zdraví. "Riziko použitia zbraní hromadného ničenia tu je a môže sa zvyšovať," uviedol včera v Prahe námestník ministra obrany Jaroslav Škopek s tým, že s približovaním sa spojencov k Bagdadu sa bude toto riziko ďalej zvyšovať. Podľa generála Lupuljeva Irak vlastní nielen rakety krátkeho doletu typu Scud, ktorých doteraz vypálil na Kuvajt už dvadsať, ale - podľa spravodajských informácií spojencov - aj rakety väčšieho doletu. Tie by mohli niesť namiesto nálože zakázané látky ako sarin a antrax. "To je hrozba, na ktorú čakáme," priznal veliteľ.
Obavy z možnosti použitia chemických či bakteriologických zbraní zvyšujú aj zatiaľ nepotvrdené spravodajské indície, že najvyššie iracké velenie delegovalo právo rozhodnúť o použití zakázaných zbraní na nižšiu úroveň velenia.
Spoločná česko-slovenská jednotka by sa v súlade so svojím mandátom mohla dostať aj na iracké územie. Český minister obrany vysvetlil, že táto možnosť by bola aktuálna nielen v prípade, ak Irak použije zakázané zbrane, alebo bude existovať dôvodné podozrenie, že sa tak stalo. Jednotka by mohla zasiahnuť aj v prípade potreby odvrátiť haváriu v chemickej továrni alebo pri organizovaní humanitárnej operácie. Na tento účel môžu chemici použiť svojich 130 vozidiel na prepravu vody. Minister Tvrdík sa však v súvislosti s najnovším vývojom situácie v Iraku, kde sa jednotky irackej armády prezliekajú za civilistov a napádajú zásobovacie konvoje, obáva o bezpečnosť jednotky. V tejto "novej situácii" minister zatiaľ len hľadá riešenie. Keďže česko-slovenskú jednotku chránia len tri desiatky vojakov a ostatní majú zbrane len na osobnú ochranu, v prípade nasadenia v Iraku by bolo nutné vyžiadať špeciálnu ochranu zo strany americkej armády na úrovni pluku alebo zvážiť urýchlené vyslanie elitnej jednotky českých výsadkárov z Prostějova.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.