Prakticky znamená, že slovenskí "cestovatelia" nezískajú v Belgicku politický azyl. Na tlačovej besede o tom infomovala koordinátorka projektu Adriana Weissová a šéfka centrály Medzinárodnej organizácia pre migráciu (IOM) pre strednú a východnú Európu vo Viedni Tatjana Dedovic.
IOM v rámci projektu Prevencia ilegálnej migrácie, návrat a reintegrácia neúspešných žiadateľov o azyl pomohla v košickom regióne pri návrate 164 ľuďom, 159 osôb tvorili rodiny, detí bolo 89. V tomto mesiaci sa projekt končí.
Belgická vláda poskytla 71 018 eúr na projekt zameraný na povzbudenie rómskej komunity v domovskej krajine. Realizovala ho v troch častiach. V informačnej aktivisti hovorili Rómom o azylovom zákone a procedúre v Belgicku. V piatich komunitných centrách sa distribuovali letáky, brožúry a plagáty, informácie sa dostávali lokálnymi médiami na 17 obecných úradov, odkiaľ pochádzajú navrátilci. V druhej časti sa školili rómski lídri, v tretej košická IOM podporovala vznik a činnosť komunitných poradensko-informačných centier.
Patrí medzi ne komunitné centrum v Bystranoch, ktoré vedie občianske združenie Dôstojný život a michalovské Informačno-poradenské centrum, vedené združením Nová cesta. "V Bystranoch sa napríklad do ôsmich kurzov a činnosti centra zapojilo asi 20 percent z tamojších 1 800 Rómov," hovorí Weissová.
IOM dala financie napríklad aj do integračného centra na Luniku IX a aktivity saleziánskeho v osade Angy mlyn v Michalovciach.
Projekt prevencie ilegálnej migrácie nadväzoval na predchádzajúci projekt zaoberajúci sa poradenstvom pre navrátilcov, ktorý financovali vlády Belgicka, Holandska a Írska.
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.