(90-91, 94, 98-01) je málo, v podstate iba jeden. Proti nominácii existuje námietok podstatne viac. Tiež dobrých, ba až vynikajúcich.
Ladislav Pittner je iste slušný človek. Ak bude menovaný, SIS sa určite nezapletie s podsvetím a používať bude výhradne zákonné metódy. Respektíve temer výhradne (u tajných služieb sa občas zvykne zatvárať jedno oko). U Pittnera nehrozia, ako u Lexu, "externé zákazky" pre mafiánov typu Sýkoru či Steinhübela. Nehrozí ani, ako u Mitra, tenis v Chorvátsku s kindermanažmentom VSŽ, ani priateľské kontakty s podnikateľmi typu Majský. Pittner je čestný a hlboko veriaci a stopercentne neprichádza do SIS zbohatnúť.
Horšie je, že by nezbohatol, ešte ani keby chcel. Prvým otáznikom nad Pittnerom totiž je, že nielen nevyzerá príliš schopne, ale už dokázal, že schopný nie je. Na tomto mieste útržil behom svojho ministrovania asi 10 samostatných komentárov - viac ako ktorýkoľvek iný člen vlády. Je zbytočné všetko opakovať. Tlak na jeho odstúpenie silnel zo všetkých vtedajších koaličných strán - vrátane SDKÚ. Trpezlivosť, aj Dzurindu, začala pretekať, keď prokuratúra zrušila uznesenie vyšetrovateľov o obvinení Rudolfa Žiaka za sabotáž.
Medzitým - už od jesene 2000 - ale naplno zúrila v štruktúrach vnútra tzv. vojna policajtov, ktorú rozpútali prevalené odposluchy advokáta Kvasnicu (kauza Barkos). Tieto záznamy, ktoré sa dodnes povaľujú na internete, neboli ani legálne a urobila ich a aj ich pustila (resp. predala) finančná polícia. Pittner bol o tom preukázateľne informovaný, ale do poslednej kvapky krvi kryl vtedajšieho riaditeľa ÚFP Stieranku. Takisto policajného šéfa Piptu. Totálnemu rozvratu štruktúr polície zamedzil až nástup Šimka, ktorý realizoval personálne zmeny. (Stieranka však vydržal ešte rok.) Kvasnicove prepisy bola prvá veľká odposluchová kauza a Pittner neurobil minimum, aby sa vyšetrila.
Poplatný dobovému trendu, Pittner už uznáva, že SIS "treba vyčistiť". Práve on to ale bol, kto roky razil delenie na "dobrých a zlých eštebákov". Pod dobrými rozumel "spoľahlivých odborníkov", ktorí nepracovali za komunizmu na úseku boja s vnútorným nepriateľom. Tí zlí bola menšina, ktorá prenasledovala podzemnú cirkev. Keďže mal autoritu, vzorec sa ujal. Aj preto dodnes vyzerá SIS tak, ako vyzerá. A čistiť ju prichádza - Pittner. Nie je to trochu cirkus??
Všeobecnou a silnou výhradou proti Pittnerovi boli ľudia, ktorými sa obklopil. Je nesporné, že po Šimkových výmenách sa polícia sfunkčnila (a po Palkových ešte viac) a nastal elementárny pokoj. Pittner teraz koaličným lídrom naznačil, že sa z chýb už poučil. Koho si ale do SIS dovedie? To je principiálna otázka - služba potrebuje radikálnu transfúziu ľudí, ktorí študovali na Západe (ako v NBÚ). Pittner je starý, má celoživotné väzby na ľudí svojej generácie.
Okrem rozprávkarstva a utáranosti, čo sú zlozvyky, ktorých sa sľúbil zbaviť (ako 70-ročný!!), je Pittner aj známym priaznivcom konšpiračných teórií. Toto je smrteľne vážne - špeciálne služby nemôže viesť človek, ktorý napr. verí, že svet ovplyvňujú nejaké slobodomurárske lóže. Takýto človek nemá jasnú myseľ na analytiku a normálne hodnotenie faktov. Keď mu kixne v lebke - dovidenia, priatelia. Ale aj keby nebol zaťažený bludmi: Je naozaj normálne, aby spravodajské krytie štátu mal v rukách človek pred sedemdesiatkou? Veď to je post, kde musíte mať úsudok ako blesk a britva. Má ho Pittner?
A musíte byť najmä zdravý. "Pred šiestimi rokmi som bol operovaný na srdce. Dostal som štyri by-passy. Keď som mal pred dvomi rokmi infarkt, zistili, že by-passy sú už nefunkčné. MÔJ ZDRAVOTNÝ STAV JE NA POVÁŽENIE (...) Neviem si predstaviť, ako by som prežil v parlamente ďalšie štyri roky", posťažoval sa Pittner v lete. Takže Dzurindov nádejný kandidát sa subjektívne necítil ani na takú dovolenku, ako je parlament. O pol roka starší sa cíti na riaditeľa SIS. Nesrandujte s nami, pán Dzurinda.
Tajná služba je presne ten orgán verejnej moci, ktorý sa dá, z objektívnych dôvodov, kontrolovať najťažšie. Zvykne byť teda kultúrou, že sa pri nominácii aspoň obchádzajú osoby, ktoré sú pre opozíciu vyložene neprijateľné. Iste - poviete - HZDS. Veď Pittner ich naháňal po zásluhe. Pre pokoj na zemi ale nie je vhodné, keď ide do SIS človek, ktorý verejne požadoval zákaz tejto strany. Z toho pozerajú len ďalšie vresky a škandály.
Nominácia Pittnera skutočne nie je dobrá. Svedčí predovšetkým o totálnej personálnej mizérii v oblasti bezpečnosti a tajných služieb. To naozaj nemajú nič lepšie než presluhujúceho dôchodcu??
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.