že všetko sa udialo podľa zákona.
Strana premiéra Dzurindu získala podľa denníka Pravda v roku 2000 pol milióna korún ako dar od firmy Proxar Slovakia Internationale Spedition, ktorej šéfuje podnikateľ Ivan Petríček. O dva roky neskôr sa Petríček a Proxar dohodli na obchode so štátnou spoločnosťou.
Hlavný pokladník SDKÚ Igor Kucej odmieta akýkoľvek klientelizmus. „Len pripomínam, že v roku 2002 stál na čele Železničnej spoločnosti nominant SDĽ a hľadať súvislosti s SDKÚ je v tomto prípade naozaj absurdné," tvrdí. „Aj stanovisko Železničnej spoločnosti hovorí, že nedošlo ani k najmenšiemu náznaku netransparentnosti."
Na otázku, či Petríček, alebo Proxar sponzorovali SDKÚ aj minulý rok, Kucej odpovedal, že od roku 2000 nedarovali strane žiadne peniaze.
V roku 2002 Petríček ako predseda predstavenstva firmy Proxar podpísal so Železničnou spoločnosťou päť rámcových zmlúv v celkovej sume 57 miliónov korún na dodávku náhradných dielcov do motorových a elektrických rušňov a vozňov. So živnostníkom Ivanom Petríčkom uzavrela Železničná spoločnosť spolu šesť rámcových zmlúv na ďalších 71 miliónov korún.
Pavel Nechala z Transparency International Slovensko tvrdí, že otázkou je, ako boli postavené súťažné podmienky. „Možno ich postaviť aj tak, že v skutočnosti bude iba jedna firma, ktorá ich vie splniť, a podmienky nesledujú účel, ale iba výber konkrétnej firmy," hovorí.
Verejné obstaranie náhradných dielcov na rušne a vozne prebehlo formou rokovacieho konania bez zverejnenia. Metóda sa používa vtedy, keď je tovar dostupný iba z jedného zdroja alebo keď pre časovú tieseň nemožno uskutočniť iné formy obstarania.
Hovorca Železničnej spoločnosti Miloš Čikovský povedal, že metódu použili, lebo tovar bol dostupný iba z jedného zdroja. Petríček i Proxar podľa neho predložili zmluvu o výhradnom zastúpení a výhradnom predaji požadovaného tovaru. Železničná spoločnosť je vraj v niektorých prípadoch nútená uzatvárať zmluvy s výhradnými zástupcami, to však neznamená, že sa nepokúša rokovať aj s výrobcami, aby nadviazala priame obchodné vzťahy.
Firmy, ktoré sponzorujú politické strany a potom sa uchádzajú o štátne zákazky, pravidelne čelia podozreniu z klientelizmu. „Vždy to vyvoláva podozrenie a nielen na Slovensku. Nie je nič zlé na tom, keď nejaká firma sponzoruje politickú stranu, ale potom je veľmi otázne, či je transparentné, ak dostáva štátne zákazky bez verejnej súťaže," hovorí Nechala z Transparency International.
Líder Smeru Robert Fico hneď po zverejnení prípadu začal hovoriť o klientelistickom škandále. „Tento učebnicový a drzý prípad klientelizmu potvrdzuje opodstatnenosť diskusie o korupcii v politickom systéme Slovenska, ktorú Smer inicioval na mimoriadnej schôdzi parlamentu," vyhlásil.
(sp)
Autor: LOTO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.