proti falšovaniu dokonale chránená priebežnou vodotlačou. Vlastnú menu v Terezíne chceli pôvodne zaviesť 1. 1. 1943. Tlač sa však oneskorila kvôli zoškaredeniu Mojžišovej rytiny. Mojžiš mal byť v súlade s nacistickými predstavami škaredý. Podarilo sa nám zistiť, že balenie hotových poukážok prebiehalo v marci 1943. Hotové potvrdenky boli banke Židovskej samosprávy odovzdané v apríli 1943. Celkove bolo vytlačených viac než vyše dvoch miliónov kusov.
Organizácia dokonalého chodu banky bola dobre zabezpečená. Kreslo riaditeľa obsadil Dr. Desider Friedmann, obchodným vedúcim sa stal Dr. Stephan Popper. Banka pre svoje účely dostala priestory v budove bývalej terezínskej radnice. Zaujímavá je história zavedenia potvrdeniek na území geta. Zavedenie peňazí bolo podrobne oznámené rozkazom samosprávy geta zo dňa 10. mája 1943. Novou peňažnou jednotkou sa stala getová koruna, funkciu peňazí prevzali potvrdenky terezínskeho geta. Peniaze v Terezíne začali používať z propagandistických dôvodov, nie kvôli adekvátnemu odmeňovaniu väzňov. Obeh v tom čase oficiálne platných peňazí bol na území geta zakázaný. Ak sa pri prehliadkach oficiálne peniaze našli, väzňov potrestali.
Čo sa týka technického vyhotovenia Terezínskych poukážok, všetky nominály sú typovo zhodné. Vyššie nominály boli vytlačené na papieri s vodotlačou, čo možno považovať v dejinách peňazí za úspech. Vodotlačová ochrana neumožnila väzňom tieto poukážky falšovať. Táborové poukážky neobiehali iba v Terezíne, vyskytovali sa aj v ostatných pracovných táboroch. Tieto poukážky zostanú vo forme platidiel dokumentom pre budúce generácie o utrpení nevinných ľudí v pracovných táboroch zriadených nacistami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.