minulého roku obsadili iracké veľvyslanectvo v nemeckej metropole.
Šestica je obvinená zo zadržiavania rukojemníkov, nebezpečného ublíženia na tele a narušenia domového poriadku. Päť páchateľov - irackých uchádzačov o azyl vo veku 33-44 rokov - okupovalo 20. augusta 2002 veľvyslanectvo v štvrti Berlín-Zehlendorf asi päť hodín. Vo svojej moci mali dvoch diplomatov. Špeciálne komando polície na budovu zaútočilo a rukojemníkov oslobodilo. Šiesty páchateľ, 52-ročný Nemec irackého pôvodu, mal byť mužom v pozadí celej akcie. Obsadenie ambasády zorganizovala dovtedy neznáma Demokratická iracká opozícia Nemecka na protest proti režimu Saddáma Husajna a ako prejav vôle irackého ľudu po slobode. Prívrženci opozície vyvesili z okien niekoľko irackých vlajok s nápisom "Smrť Saddámovi" a mobilným telefónom oznámili skoré oslobodenie Iraku.
Na americkom konzuláte objavili podozrivú zásielku
Rím (TASR) - Podozrivú listovú zásielku s bielym práškom zadržali včera na konzuláte Spojených štátov amerických v talianskom hlavnom meste Ríme. Existuje čiastočné podozrenie, že sa v liste nachádzal antrax. V súčasnosti sa podrobuje laboratórnej expertíze a výsledky by mali byť známe dnes. Zásielku otvorili konzulárni pracovníci. V októbri a novembri predminulého roka zahynulo v USA päť osôb, ktoré otvorili listy s antraxom.
Haváriu L-159 českej armády zavinil pilot
Praha (TASR) - Česká armáda uzavrela vyšetrovanie tragickej havárie novej podzvukovej stíhačky L-159 ALCA, pri ktorej 24. februára asi 50 kilometrov juhozápadne od Prahy zahynul pilot. Nehodu stíhačky zavinila hrubá chyba pilota. Potvrdil to náčelník generálneho štábu Armády ČR Pavel Štefka.
Stíhačku za vyše 400 miliónov českých korún mala armáda ešte len od decembra 2002 a stroj mal za sebou iba 20 letových hodín. Pilot sa pre zložitý manéver vyššej pilotáže, tzv. sviečku, rozhodol v rámci testovacieho letu v príliš malej výške a keď sa rozhodol katapultovať, bol stroj už kriticky nízko. Pomerne rýchle vyšetrenie nehody umožnil moderný záznamový systém AMOS a dobrý stav tzv. čiernej skrinky.
Schválil prijatie Srbska a Čiernej Hory do RE
Štrasburg (TASR) - Výbor ministrov Rady Európy včera odsúhlasil prijatie Srbska a Čiernej Hory (SČH) do tejto organizácie. Oficiálny ceremoniál prijatia sa uskutoční 3. apríla v Štrasburgu, v rámci jarného zasadania Parlamentného zhromaždenia (31. marca až 4. apríla).
Parlamentné zhromaždenie prijatie Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR), ktorá sa vo februári transformovala na SČH, schválilo v septembri 2002. Výbor ministrov RE, ktorý o prijímaní nových krajín rozhoduje, začiatkom novembra minulého roku prijatie Juhoslávie odložil kvôli ťahaniciam okolo jej transformácie, dohodnutej v marci 2002. SČH je voľná únia dvoch republík s minimálnymi centrálnymi inštitúciami, zahraničnú politiku má štátny zväzok spoločnú. Po marcovom zavraždení srbského premiéra Zorana Djindjiča sa predseda PZ RE Peter Schieder vyslovil za urýchlené prijatie SČH.
Počet obetí výbuchu v čínskej bani sa zvýšil na 62
Peking(TASR) - Na 62 sa zvýšil počet obetí sobotňajšieho výbuchu v uhoľnej bani na severe Číny. Ďalších desať baníkov je nezvestných. Informovala o tom včera čínska televízia. V čase explózie pracovalo v bani Meng-nan-čuang v provincii Šan-si 87 osôb, z ktorých sa podarilo zachrániť iba 15.
Baňu, v ktorej došlo k víkendovému nešťastiu, v januári dočasne uzavreli pre nedostatočné bezpečnostné vybavenie a predpisy. Nie je jasné, či k obnoveniu ťažby v bani došlo so súhlasom alebo bez neho. Príčiny explózie sú ešte predmetom vyšetrovania. Majiteľa bane však zadržali - podľa hongkonských zdrojov sa tragickým následkom dalo zabrániť, keď totiž baníci zaregistrovali hromadenie sa nebezpečných plynov, vyfárali na povrch a informovali o tom vedenie bane, ktoré ich však poslalo späť. Kameňom úrazu v čínskom banskom priemysle je práve sféra bezpečnosti práce, ako aj jeho zastaranosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.