pristúpením Slovenska k Severoatlantickej zmluve. Tento prístup premiéra Hrušovský ocenil. Obaja politici poďakovali všetkým poslancom v uplynulom i tomto volebnom období za ich prístup a prácu v súvislosti so vstupom SR do NATO, ako aj občanom za ich dôveru vyjadrenú vo voľbách 1998 a 2002. "Chceme čistým ústavným spôsobom pokračovať v ratifikácii," povedal šéf parlamentu na margo procesu v zákonodarnom zbore.
Ak ústavní právnici dajú súhlasné stanovisko, podľa neho nič nebude brániť tomu, aby NR SR ratifikovala prístupovú zmluvu ešte pred členskými krajinami aliancie. Hrušovský nemá pochybnosti, že parlament môže využiť aj tento postup a predložiť do NR SR ratifikáciu s pristúpením Slovenska k Severoatlantickej zmluve ešte predtým, ako o nej rozhodnú v členských krajinách NATO.
Existujú na to rôzne právne názory, preto sa Hrušovský 1. apríla stretne s ústavnými právnikmi. "Akt ratifikácie považujem za taký dôležitý a historický pre Slovensko, že nechcem, aby vznikli v odbornej a právnej verejnosti, ale aj medzi jednotlivými politickými stranami, pochybnosti, že sme sa dopustili chyby," doplnil.
Aj premiér Dzurinda chce bezproblémový a právne čistý ratifikačný proces v slovenskom parlamente. Premiér sa už poradil s právnikmi a zastáva názor, že tento krok je možný. Hrušovský verí, že rozprava v parlamente k ratifikácii bude racionálna a politické strany budú prezentovať iba svoje už zverejnené stanoviská podporujúce vstup do NATO. Domnieva sa, že diskusiu negatívne nepoznačí ani vojna v Iraku. "Treba oddeliť tieto dve nesúvisiace veci od seba. Nepredpokladám, že by poslanci zneužili ratifikačný proces na spájanie s krízou v Iraku," poznamenal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.