"Bolí ma hlava! Ťažko sa mi dýcha! Stále behám na malú! Na krku mám hrčky!" Takto sa zvykneme posťažovať a - život beží ďalej.
Podaktorí si hneď naordinujú niektorý liek z domácich zásob. Sú to tzv. poloviční doktori, lebo vedia, čo sa na aký neduh užíva, čo by sa mohlo stať, keby nevzali tabletky, kvapky, vitamíny, minerály a každé pichnutie utlmia v zárodku. Jedna naša príbuzná užívala v 76. rokoch fluorizujúce tabletky na podporu rastu zubov detí, pričom nemala jediný zub, bola však spokojná, lebo fluór sa v organizme nestratí. Ďalšia kategória ľudí reaguje aj na najmenšiu bolesť tými najhoršími prognózami o svojom zdravotnom stave, medzi ktorými pochopiteľne nechýba ani rakovina. Lekára poučia, čo všetko môže nastať, používajú latinské výrazy. Štvrtá kategória je taká normálna - ide k lekárovi, keď sa necíti vo svojej koži a zachytí také signály svojho organizmu, ktoré nie sú bežné a pretrvávajú.
Niekedy býva dosť ťažké rozhodnúť sa - ísť či neísť k lekárovi s ťažkosťami, ktoré nás trápia dlhší čas.
"Nepôjdem predsa s nádchou!" - poviete si ale zase na druhej strane včasnou návštevou u lekára môžeme predísť dlhodobému ochoreniu. Preto by osobitne ženy mali pozorne počúvať signály svojho tela. Tu sú príklady častých príznakov niektorých ochorení:
ÚNAVA: dlhodobá, pretrvávajúca únava môže byť upozornením napr. na nedostatočnú funkciu štítnej žľazy, na chudokrvnosť, chronický syndróm únavy, nedostatok draslíku alebo negatívne depresie.
ČASTÝ POCIT MDLOBY alebo OMDLIEVANIE: Môže to byť iba vyčerpanosť alebo nízky krvný tlak, ale zároveň aj signál poruchy srdcového rytmu, či zápal stredného ucha. Mdloby spôsobuje aj strach.
ČASTÉ BOLENIE HLAVY: hlava bolí občas každého, ale príčinou môže byť aj vysoký krvný tlak.
BOLESTI NA PRSIACH: nemusí to byť hneď infarkt, avšak bolesti na prsiach a v hornej časti brucha, trvajúce dlhšie ako 20 minút, ktoré neprestanú ani v kľudnej polohe, nemožno brať na ľahkú váhu. Ak pritom nemôžeme dýchať, potíme sa od strachu a je nám mdlo, treba okamžite volať lekársku pomoc.
PORUCHY MENŠTRUÁCIE: bývajú občas iba dôsledkom stresu. Ak je porucha dlhšia môžu byť príčiny rôzne - počnúc polypmi, tehotenstvom alebo začínajúcim klimaktériom.
BOLESTI CHRBTA: ak je to mimo menštruácie, môže byť v "hre" napr. zápal močového mechúra, porucha funkcie vaječníkov.
ČASTÉ MOČENIE: môže signalizovať podráždenie močového mechúra, ale časté močenie býva aj príznakom cukrovky.
ZVÄČŠENÉ LYMFATICKÉ UZLINY: bývajú normálne sprievodným javom zápalového ochorenia. Ak sa nestratia po dvoch týždňoch, treba ísť k lekárovi.
Tieto signály sú len upozornením, že niečo v organizme nie je v poriadku, nie diagnózou. Zverte sa s tým, čo vás trápi lekárovi, lebo len on dokáže určiť správnu diagnózu i liečbu.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.