študuje na vysokej škole. Bývalý manžel odmieta dcére platiť výživné s odôvodnením, že jeho vyživovacia povinnosť zanikla tým, že po maturite dcéra začala pracovať a keď sa rozhodla pre ďalšie štúdium, je to jej vec. Neviem teraz ako to vlastne je, musí otec prispievať na dcéru, aj keď už rok pracovala a bola zárobkovo činná?
Zn.: Výživné po ukončení pracovného pomeru
Odpoveď:
Vyživovacia povinnosť rodičov k deťom vzniká narodením dieťaťa a trvá do toho času, pokiaľ nie sú deti samy schopné sa živiť. Časovo teda končí vyživovacia povinnosť rodičov vtedy, keď je dieťa samo zárobkovo schopné. Nadobudnutie plnoletosti nemá pre trvanie vyživovacej povinnosti význam. Veková hranica 18 rokov je významná len z formálneho hľadiska v tom zmysle, že plnoleté dieťa už nie je zastúpené zákonným zástupcom a musí si výživné uplatňovať voči rodičom vo vlastnom mene. Rozdiel je tiež v tom, že kým výživné pre maloleté deti možno určiť aj za dobu troch rokov späť od podania návrhu, výživné pre plnoleté dieťa možno priznať len od podania návrhu.
Z uvedeného teda vyplýva, že váš bývalý manžel má pravdu v tom smere, že jeho vyživovacia povinnosť k dcére zanikla v okamihu, keď dcéra nastúpila do zamestnania. Nič jej však nebránilo a má na to plné právo začať po roku študovať na vysokej škole, čím svoju schopnosť sama sa živiť stratila a jej rodičom sa takto "obnovila" vyživovacia povinnosť voči nej. Túto povinnosť majú obaja rodičia, teda nie len otec, ale i matka, každý v rozsahu svojich schopností a možností. Vy zrejme túto povinnosť plníte dobrovoľne aj tým, že dcéra u vás býva a vzájomne si pomáhate. Za danej situácie, keď otec s dcérou nebýva v spoločnej domácnosti, musí svoju vyživovaciu povinnosť plniť v peniazoch a pokiaľ tak urobiť odmieta, musí dcéra vymáhať od neho výživné súdnou cestou. Návrh na začatie konania treba podať na okresný súd, v obvode ktorého má otec bydlisko a výživné bude priznané odo dňa podania návrhu.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.