šanca zúčastniť sa na povojnovej obnove krajiny.
Česi chcú do Kuvajtu vyslať svojho zástupcu v apríli, aby preskúmal možnosti pre české firmy. Slovenské ministerstvo hospodárstva pripravuje zoznam oblastí a partnerov, ktorí sa môžu podieľať na obnove.
"Začiatkom apríla navštívi minister Robert Nemcsics USA, kde chce rokovať aj o spolupráci a participácii slovenských firiem na obnove Iraku," povedala hovorkyňa ministerstva Katarína Ševčíková.
Podniky majú šance pri obnove infraštruktúry, energetickej siete a dodávkach strojárskych, chemických a farmaceutických výrobkov. "Väčšina slovenských podnikov je v prípade vzdialenejších a menej známych krajín skôr opatrná," povedal Richard Paule z ministerstva.
Šéf DMD Holdingu Ivan Šubert vidí šancu pre svoju firmu v civilnej výrobe agregátov, čerpacích zariadení a káblov pre vrtné súpravy. "V prvej fáze bude potrebná podpora štátu," povedal. Strojári z Brna a Martina podľa neho uvažovali ešte pred konfliktom o revitalizácii fabriky na výrobu Zetorov blízko Bagdadu, postavenej za Československa.
Skeptická je najväčšia stavebná firma na Slovensku Doprastav. Predseda predstavenstva Ivan Šesták si myslí, že nastolenie poriadku v Iraku bude dlhodobejšie a štáty, ktoré sa zúčastnia na obnove, budú preferovať svoje firmy. "Naše skúsenosti s irackou stranou v nás nevyvolávajú veľkú dôveru. Pracovali sme tam na projekte odsoľovania a zavlažovania pôdy neďaleko Bagdadu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.