psychologickú pomoc. Oznámil to včera Detský fond OSN (UNICEF). "Domnievam sa, že asi pol milióna detí v Basre, Nadžafe, Kerbale a Bagdade bude možno potrebovať psychosociálnu rehabilitáciu, keď sa vrátime," povedal zástupca UNICEF pre Irak Carel de Rooy.
Uvedené mestá boli od začiatku vojny v Iraku pred ôsmimi dňami svedkom najťažšieho bombardovania alebo pozemných bojov. V Iraku žije 5,7 milióna detí vo veku základnej školy, z ktorých najmenej desať percent bude potrebovať pomoc. Ich počet však môže byť podľa Rooya omnoho vyšší. UNICEF síce nemá prieskumy alebo štúdie možných dopadov na deti, de Rooy na tlačovej konferencii v Ženeve však uviedol príklad deväťročného syna pracovníka organizácie v Bagdade, ktorému museli po rozbití okien ich domu pri výbuchu bomby nasadiť upokojujúce lieky. Znepokojenie nad možnými psychologickými následkami bombardovania na deti, starších ľudí a duševne postihnutých vyjadrila aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Bombardovanie by tiež mohlo zabrániť chorým dostať sa k lekárom, hoci sa zatiaľ neobjavili správy o prepuknutí nejakej choroby a nemocnice nehlásili nedostatok zásob alebo personálu. De Rooy uviedol, že UNICEF má skúsenosti s metódami pre pomoc veľkému počtu detí spamätať sa z konfliktov vo Východnom Timore či Mozambiku, alebo prírodných katastrof.
Psychológovia učia dospievajúcich organizovať kontrolované hry s cieľom pomôcť mladším deťom prispôsobiť sa spoločnosti a vrátiť sa do školy. Stav väčšiny detí sa zlepší po dvoch alebo troch schôdzkach v priebehu pol roka, no zvyčajne asi jedno percento potrebuje individuálny prístup. Náklady na jedno dieťa predstavujú podľa de Rooya približne 20 dolárov a ak UNICEF dostane zdroje, môže do Iraku priviesť skúsených ľudí a uplatniť tu metódy použité inde.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.