prímerie v Iraku. Predstavitelia FIDH v komuniké dôrazne požiadali, aby sa striktne dodržiavalo medzinárodné humanitné právo.
Zároveň požiadali najmä o ochranu civilného obyvateľstva a o rešpektovanie štatútu vojnového zajatca. FIDH zdôraznila, že ak sa bojujúce strany nepodriadia týmto požiadavkám, ponesú zodpovednosť pred medzinárodným spoločenstvom a jednotlivci, ktorí spáchajú zločiny a porušia medzinárodne platné pravidlá, budú niesť individuálnu zodpovednosť. Delegáti na schôdzi FIDH vyjadrili krajné znepokojenie na vývojom humanitárnej situácie irackého civilného obyvateľstva. Medzinárodná federácia pre ľudské práva je spokojná s obnovením programu Ropa za potraviny. Program obnovili členovia Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) 27. marca tohto roku. Predstavitelia FIDH vyzvali medzinárodné spoločenstvo ako aj bojujúce strany v Iraku, aby čo najskôr zaviedli program do praxe v prospech civilného obyvateľstva.
Program Ropa za potraviny sa začal v roku 1996 s cieľom zmierniť dopad hospodárskych sankcií na Irak. Program umožňoval Iraku využívať výnosy z predaja ropy na nákup potravín, liekov a spotrebného tovaru pre civilné obyvateľstvo pod dohľadom OSN. Generálny tajomník OSN Kofi Annan prerušil program krátko pred útokom USA a evakuoval z Iraku vyše 300 humanitárnych pracovníkov, dozerajúcich na rozdeľovanie prídelov. Annan, USA a Veľká Británia požiadali BR OSN, aby zabezpečila, že do Iraku dorazí tovar v hodnote vyše 10 miliárd dolárov, vrátane potravín za 2,4 miliardy, len čo to podmienky dovolia. FIDH sa od prvého dňa vojenskej americko-britskej operácie postavila proti nej a vojnu v Iraku označila za agresiu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.