ambíciách novozaloženej Strany Diaľnicovej Revolúcie (SDR) informoval verejnosť v košickom sídle strany jej predseda Koloman Viadukt.
"To, že ani trinásť rokov po takzvanej revolúcii východ, sever a juh Slovenska nemajú adekvátne diaľničné spojenie s Bratislavou a susednými štátmi považujeme za dôvod na skutočnú revolúciu. Nebude ale spočívať v štrnganí kľúčmi, bezduchým vykrikovaním na námestiach, pasienkoch, v športových halách, ale v práci. Rovnica zvýšenia životnej úrovne v zaostalých regiónoch je triviálna. Diaľnica rovná sa chlieb, teda noví investori, pracovné príležitosti, rozvoj služieb a infraštruktúry a nové fabriky," povedal šéf SDR.
Strana si uvedomuje obrovský potenciál voličov práve v zaostalých krajoch a plánuje ich aj aktívne využiť. "Máme tu tridsaťpercentnú nezamestnanosť. Tí ľudia nám budú ruky, nohy a kto vie ešte čo bozkávať keď im dáme robotu, navyše v nej uvidia poslanie pre zlepšenie celého regiónu. Aj sociálne dávky si každý bude môcť odpracovať na diaľnici. Teraz takúto prácu vraj majú využívať obce a mestá, ale na špine a neporiadku v Košiciach a okolí sa to neprejavilo. Aj sneh odpratalo až jarné oteplenie. Rovnako sa tak vytvoria nové príležitosti pre rôznych subdodávateľov, od výrobcov lopát po dodávateľov stravy pre robotníkov," myslí si K. Viadukt.
Diaľnice stoja miliardy. Ani to však vraj nebude podľa Viadukta problém. "Pýtam sa, načo nám dá Európska únia peniaze ak nie na infraštruktúru? To skutočne nikoho za posledných x rokov nenapadlo, že je najmä v záujme Západu, aby na Slovensku boli kvalitné cesty, a aby tu firmy mohli stavať podniky a používať našu lacnú pracovnú silu?"
Samozrejme, že sme sa nemohli nespýtať, aké sú ambície novozaloženej strany. "Som presvedčený, že nikto zo súčasných demagógov, pardón, politikov, sa k nám nepridá. Všetkým im totiž vyhovuje, že regióny sú zbedačené a odrezané od kultivovaného sveta, aj keď tvrdia opak. Môžu tu tak totiž šíriť svoje lacné reči, lebo ľudia nevedia, ako to v skutočnom svete vyzerá. Jasné, že nevedia. Veď sa boja cestovať do Bratislavy, pretože vo Fige, na Branisku alebo pri Novej Bani ich z cesty "zostrelí" nejaký pirát, ktorý predbiehal osemnásťkolesový kamión cez dvojitú plnú čiaru. Prípadne prezidentov bavorák, ale ten našťastie chodí len dvestovkou, takže ho bežný vodič zaregistruje, až keď zastaví na benzínovej pumpe. Ľudia už toho majú plné zuby. Verím, že získame 20 percent hlasov a tým pádom rozhodujúce slovo v novej vláde. Potom začne skutočná diaľnicová revolúcia."
Etablované strany sa na "diaľničiarov" pozerajú s nedôverou
Podľa prvých ohlasov by sa k strane najradšej pridali skoro všetci. Verbálne to deklarovali ANO (je za dokončenie oboch trás z peňazí predsedu strany, dokonca téme venovala už 13. Televízne noviny Markízy v poradí), SMK (v prípade, že diaľnica sa napojí na existujúcu autostrádu Györ - Budapešť - Miškolc), HZDS (organizuje podporný míting pri Branisku, pozvaný je aj G. Depardieu a C. Schiffer) a samozrejme SMER (R. Fico povedal, že celý mesiac bude sám v montérkach kopať tunel pod Soroškou). Pomoc strane prisľúbil aj prezident R. Schuster, ktorý pri sadení gaštana vyhlásil, že aj on sám bol kedysi cestárom a v roku 1976 sa zaslúžil o rozšírenie cesty medzi štadiónom Lokomotívy a reštauráciou Baránok.
Rezervovaný postoj zatiaľ zaujala SDKÚ, ktorá sa podľa vyhlásenia podpísaným Gabrielom Palackom a Jánom Badžgoňom obáva transparentnosti verejných súťaží na výstavbu diaľnic. Navyše minister dopravy P. Prokopovič (SDKÚ) už po konzultáciách s KDH vydal vyhlášku, že každý motorista, nielen "podnikatelia" na terénnych autách a opancierovaných, prípadne ojazdených mercedesoch, musí povinne na spätné zrkadlo zavesiť Ruženec s krížikom. Kto podobný talizman nevlastní, dostane jeden kus zadarmo pri povinnej výmene vodičských preukazov. Na nových ružových kartičkách nad menom vodiča totiž bude vytlačený nápis: "Boh Ťa ochráni."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.