inovovať známa riekanka.
Jediná dráma sa odohrala ešte pred začiatkom predstavenia. Cestovný karambol Duku Zólyomiho, z ktorého vyviazol bez zranenia aj auta, ale nebol príznačný pre zvyšok dňa. Až na jednu výnimku prešli tajným hlasovaním všetky personálne odporučenia predstavenstva strany. Vyjavilo sa, že hoci Béla Bugár nie je v SMK hegemónom, vnútorné pohyby drží pod kontrolou. V skrytejšej či viditeľnej opozícii voči nemu je slabá štvrtina delegátov - to je tých necelých 70 hlasovacích lístkov na nikoho. Nemal totiž ani protikandidáta.
Asi najzaujímavejším momentom dňa bol Bugárov útok na Duraya. Ťažko však hodnotiť zavinenie výkonného podpredsedu na nefunkčnosti niektorých okresných a regionálnych štruktúr, čo mu predseda vytýkal. Stranícky život SMK je totiž na Slovensku určite jeden z najkvalitnejších. A nedostatky sa predsa vždy nájdu. Čo už Duray môže za to, že po niektorých dedinách reprezentujú SMK úzke rodinné klany? Fakt je, že v komunálnych voľbách došlo vo viacerých "maďarských" obciach i väčších mestách (Komárno) k bratovražedným bojom medzi kandidátmi SMK a "nezávislými", ktorí z SMK vystúpili iba preto, aby mohli samostatne kandidovať. To sú kixy, ktoré sa formálne azda môžu prišiť pod zodpovednosť výkonného podpredsedu. Na strane druhej, funkcia výkonného podpredsedu bola vymyslená pre Duraya za zásluhy...
Bugárov výpad bol skôr výrazom dlhodobo napätého vzťahu, ktorý pramení v rozdielnych stratégiách pôsobenia strany. Durayov názor je ten, že menšinová strana má byť vždy a zásadne v opozícii. Bugárovu koncepciu "postupných krokov" netreba predstavovať - realizuje sa v praxi. O tom je ich principiálny a večný spor. Nie o tom (ako si niekto myslí), že Duray chce byť predsedom, alebo že kikiríkal na Orbánovom mítingu o "felvidéku".
Snem však urobil chybu, že od Duraya nežiadal vysvetlenie jeho výroku, že "pri rozhodovaní o územnom členení (august 2001) sa SMK podriadila skupinovým a ekonomickým záujmom" (Domino fórum, december 02). Faktom je, že to netvrdil iba Duray, ale aj niektorí funkcionári samospráv. Bugár i Csáky sľúbili vyšetrenie, ale vec upadla do zabudnutia... Po roztržke medzi Bugárom a Dzurindom ohľadne krajanského zákona Duray tiež vyhlásil, že "sa hanbí, že je členom takejto koalície". Ide o vyhlásenia, aké sa neprechádzajú mlčaním. Keď to ale voličom nevadí...
Pre SMK je však najdôležitejšie, že tento spor nie je dynamický, ale statický. Čiže neakceleruje, ale naopak vyhníva. Existencia Duraya navyše zvyšuje prijateľnosť Bugára medzi Slovákmi - po každej nacionálnejšej zápletke sa mnohí vytešujú, že ako dobre, že Maďarom nevelí radikál.
Z ďalších snemových personálií nedokázalo už zaujať ani zrušenie troch miest podpredsedov. S deviatimi zástupcami Bugára (bol to ešte dôsledok zlučovania MKHD, Spolužitia a MOS) bola SMK úplne smiešna. Aj tak je ich ešte dosť - okrem troch normálnych podpredsedov zostáva extra podpredseda Csáky, výkonný Duray a zástupca predsedu Zólyomi...
Zaskočila však voľba predsedu Republikovej rady - Pála Farkasa vystriedal Zsolt Komlósy. Nejde ani tak o to, že vplyvného predsedu rozpočtového výboru NR SR porazil jeho podstatne menej známy kolega. Ide skôr povesť víťaza: Komlósy je bývalý člen Prezídia FNM, ktorého SMK prinútila v lete 2001 odstúpiť kvôli spackanej privatizácii Slovenskej plavby a prístavov. Isteže, nič sa mu nedokázalo, ale SMK sa vždy tvárila, že je veľmi citlivá na takéto veci.
Napokon, v súboji asi ešte vyhral ten bezúhonnejší. Pál Farkas je totiž na tom s vlastným renomé ešte horšie: Jeho incident s policajtmi, ktorí ho naháňali opitého cez celú Bratislavu, je asi vôbec najťažším deliktom politika SMK, odkedy strana existuje. Farkas bol taký zrytý, že keď ho konečne policajti zastavili, nevládal ani rozprávať, ani chodiť. Len sa oháňal poslaneckým preukazom a imunitou. Existuje o tom dokonca aj videozáznam. Bugár so Šimkom to napokon spoločne vyžehlili - vraj sa nesprávali k Farkasovi férovo policajti. Ktokoľvek iný by skončil na záchytke... Optimistická interpretácia tejto voľby teda znie, že delegáti si na Farkasov poklesok spomenuli.
SMK hľadí do budúcnosti bezstarostne a tak vyzeral aj jej snem. Ide však o ilúziu - vstup do EÚ s SMK zatrasie, keďže sa dramaticky zmení aj postavenie maďarskej menšiny. Až do tej miery, že z večera na ráno prestane byť klasickou menšinou. Je dosť pravdepodobné, že už v najbližších voľbách 2006 sa bude SMK boriť s hľadaním novej identity a zápasiť s päťpercentným prahom. Snem ukázal, že hrozbu zatiaľ nevníma.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.