rokovaní s ostatnými ekonomickými rezortmi oznámil, že včerajšia porada zmenila v jeho koncepcii niekoľko bodov. Celková myšlienka reformy však podľa neho neutrpela.
"Na správu penzijných fondov bude dohliadať Úrad pre finančný trh, a nie nový dozorný orgán, ako sme navrhovali. Ďalšie pripomienky sa týkali spôsobu vykrývania deficitu v priebežnom fonde a jeho vplyvu na deficit verejných financií. Tam Slovensko požiada o výnimku, aby privysoký deficit neohrozil ambície zaviesť euro," vyhlásil Kaník.
O konkrétnych reformných zákonoch by mali podľa ministra rokovať v parlamente už o pár mesiacov. Reformu chce spustiť od budúceho roka. Dobrovoľne sa na nej budú môcť zúčastniť všetci pracujúci. "Povinný nábeh na nový systém budú mať len tí, ktorí sa začnú do pracovného procesu zapájať," upresnil Kaník.
Reforma spočíva v presmerovaní časti dnešných nenávratných sociálnych odvodov do súkromných penzijných fondov, kde si budú pracujúci šetriť na vlastný dôchodok. Ich penzie tak nebudú v starobe závisieť od štátu, ale od toho, koľko si našetrili. "Nechceme, aby boli dôchodkové úspory zdaňované," podotkol Kaník.
Sociálne odvody sú dnes 28 percent. Po novom bude desať percent z mesačnej mzdy smerovať na kapitalizačné účty a desať percent do starého priebežného systému. Zvyšných osem percent budú odvody na invalidné a pozostalostné dôchodky. Ich odčlenením chce Kaník "zúžiť priestor na zneužívanie" a potom tieto odvody znížiť. "Vo vyspelých krajinách stačia dve až tri percentá."
Nad správcami penzijných fondov bude dozerať už existujúci Úrad pre finančný trh. Kaník: "Úrad bude musieť byť prispôsobený dobrej a efektívnej kontrole. Pôjde napríklad o to, aby mohol v reálnom čase sledovať, ako penzijné fondy nakladajú úsporami ľudí." Dôchodkovými správcovskými spoločnosťami budú môcť byť len novozaložené firmy s jediným predmetom podnikania, ktoré splnia tvrdé licenčné kritériá štátu.
Tomáš VELECKÝ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.