historicky prvou misiou pod hlavičkou spoločnej európskej obrannej a bezpečnostnej politiky EÚ. Tvorí ju 320 vojakov a asi 80 civilistov z 27 krajín. Asi 20 vojakmi sa do misie plánuje zapojiť aj Slovensko, najviac vojakov poskytlo Francúzsko.
"Odovzdaním misie do rúk EÚ otvárame novú kapitolu európskej bezpečnosti," vyhlásil na slávnostnom ceremoniáli v macedónskom Skopje generálny tajomník NATO George Robertson. "EÚ bude pokračovať v práci, ktorú aliancia začala, a NATO bude do nej naďalej zapojené prostredníctvom podpory európskej jednotky a ako poradca v bezpečnostných záležitostiach," dodal Robertson.
EÚ bude pri misii využívať vojenské prostriedky NATO na základe dohody medzi oboma organizáciami. Hoci misii EÚ bude v Macedónsku veliť francúzsky generál Pierre Maral, operácia ostáva pod strategickým velením NATO, konkrétne nemeckého admirála Rainera Feista.
Príslušníci európskej misie budú nosiť národné uniformy s nápisom EUFor a na pravom ramene budú mať modrú zástavu so žltými hviezdami - symbol EÚ. Ich úlohou bude pokračovať v činnosti misie NATO, ktorá prebiehala od septembra 2001, a dohliadala na dodržiavanie prímeria medzi albánskymi rebelmi a vládnymi silami.
Pre EÚ je však misia dôležitá aj politicky. Jej začiatok prichádza v čase irackej krízy, ktorá vrhla vážne pochybnosti na schopnosť únie mať skutočnú spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku. Ak bude misia v Macedónsku, ktorá má trvať zatiaľ šesť mesiacov, úspešná, mohla by únia prevziať na budúci rok od NATO aj velenie nad oveľa väčšími mierovými silami v Bosne. Misia bude tiež dôležitou skúškou pre celkovú schopnosť EÚ vybudovať plánovanú vlastnú silu rýchlej reakcie, ktorá by mala mať asi 60 000 vojakov. Mierová misia NATO v Macedónsku sa začala v septembri 2001 a jej úlohou bolo dohliadať na dodržiavanie mierovej dohody, ktorá ukončila krvavý konflikt albánskych povstalcov a macedónskej armády. Rebeli sa vtedy dožadovali väčších práv pre albánsku menšinu.
Podobne ako v prípade NATO aj jednotka EÚ bude operovať v malých skupinách rozmiestnených po celej krajine. Pôjde o "ľahké tímy" zložené zo štyroch vojakov vo vozidlách s civilným označením a "ťažké tímy" zložené z ôsmich vojakov na obrnených transportéroch. Admirál Feist nedávno odmietol tvrdenia, že EÚ preberá misiu v období, keď už prítomnosť zahraničných vojakov v Macedónsku nie je potrebná, a že tak robí len symbolicky, aby sa mohla pochváliť prvou vojenskou operáciou. "Situácia v krajine sa síce zlepšila, ale naďalej potrebujeme medzinárodnú prítomnosť," povedal Feist.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.