14,5 percenta opýtaných. Súčasnému prezidentovi Rudolfovi Schusterovi by svoj hlas odovzdalo 5,5 percenta opýtaných. Oficiálneho kandidáta KDH Františka Mikloška by volilo 3,5 percenta účastníkov výskumu, ktorý v dňoch 11. až 17. marca uskutočnil Odbor mediálneho výskumu Slovenského rozhlasu (OMV Sro) na reprezentatívnom výberovom súbore 2 227 respondentov metódou štandardizovaných rozhovorov.
Líder HZDS Vladimír Mečiar by ako potenciálny kandidát získal 10,4 percenta voličských hlasov, šéfa parlamentného zahraničného výboru Jána Figeľa by podporilo 8,4 percenta oslovených. Viac ako sedem percent opýtaných si vie na tomto poste predstaviť lídra HZD Ivana Gašparoviča, Magdu Vášáryovú by za prezidentku volilo šesť percent opýtaných. V tabuľke potenciálnych prezidentov sa za Schusterom umiestnil bývalý hokejový reprezentant Peter Šťastný s podporou 4,3 percenta voličov. Veľvyslanca SR v USA Martina Bútoru by za slovenského prezidenta volilo 1,6 percenta voličov a šéfa ZMOS Michala Sýkoru 1,2 percenta.
Medzi osobnosťami, ktoré by si občania vedeli predstaviť na čele štátu sú ďalej líder Smeru Robert Fico, šéf pravých národniarov Ján Slota, predseda SMK Béla Bugár, bývalý šéf Ústavného súdu Milan Čič a iní.
Takmer štvrtina respondentov (24,6 percenta) nevedela uviesť konkrétneho kandidáta, ktorému by v prezidentských voľbách odovzdala svoj hlas a necelých osem percent by volilo iného kandidáta. Takmer päť percent (4,8 percenta) oslovených odpovedalo, že sa na voľbách nezúčastní. Schopnosť kandidáta komunikovať s verejnosťou a občanmi je podľa tohto prieskumu najdôležitejším kritériom pri výbere budúceho prezidenta. Prihliada na ňu 98,5 percenta opýtaných. Približne rovnaký význam voliči pripisujú morálnym vlastnostiam kandidáta (98,3 percenta) a predpokladu obhajovať záujmy Slovenska v zahraničí (98,2 percenta). Významným faktorom pri rozhodovaní bude pre voličov vzdelanie kandidáta, ktoré považuje za mimoriadne dôležité 95,1 percenta opýtaných, jeho schopnosť spolupracovať so zástancami iných politických názorov (94,1 percenta), ovládanie cudzích jazykov (90 percent) a 87,6 percenta by u budúcej hlavy štátu uvítalo nadstraníckosť. Členstvo kandidáta v politickej strane, katolícke vierovyznanie a pohlavie kandidáta je podľa prieskumu nepodstatné alebo menej dôležité. Fyzický vzhľad, majetkové a finančné zabezpečenie kandidáta a jeho nekomunistická minulosť patria k tým faktorom, ktoré by jedna časť verejnosti pri rozhodovaní o voľbe zohľadňovala a druhá početne približne rovnaká ich naopak považuje za irelevantné. Nekomunistická minulosť je napríklad dôležitým predpokladom pre 47,9 percenta opýtaných, za irelevantnú ju považuje 49,1 percenta opýtaných.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.