tejto záhadnej choroby zvýšil na 15. Hongkonské zdravotnícke zdroje uviedli, že na území čínskeho osobitného správneho regiónu bolo doteraz potvrdených 610 prípadov vysoko nákazlivého akútneho respiračného syndrómu (SARS). Z uvedeného počtu 62 ľudí je v intenzívnej starostlivosti lekárov. V tejto bývalej britskej kolónii zaregistrovali včera ďalších 80 nových prípadov SARS v jednom obytnom komplexe. Vláda nariadila obyvateľom obytného komplexu v Hongkongu desaťdňovú karanténu.
Už štvrtú obeť si SARS vyžiadal v kanadskej provincii Ontario. Oznámili to v nedeľu tamojšie zdravotnícke úrady. Infikovaný pacient zomrel už v piatok v Toronte. Nakazil sa pravdepodobne v nemocnici Scarborough Grace, kde sa vyskytol jeden prípad SARS. Táto nemocnica bola prvou z dvoch v Toronte, ktorú kvôli výskytu nebezpečného ochorenia pre nových pacientov zatvorili. Torontské úrady reagovali na prípady SARS vyhlásením zdravotníckeho núdzového stavu. Asi 1 800 ľuďom, vrátane lekárov, odporučili dobrovoľnú domácu karanténu v trvaní najmenej desať dní.
Tri osoby so symptómami SARS hospitalizovali včera vo Francúzsku. Traja hospitalizovaní cestovali rovnakým lietadlom ako infikovaný francúzsky lekár, u ktorého už SARS diagnostikovali, povedal profesor Lucien Abenhaim.
Šesťdesiatpäťročný kardiológ je stále jediným potvrdeným pacientom so SARS vo Francúzsku. V súčasnosti je hospitalizovaný v meste Tourcoing na severe krajiny.
Českí lekári na špecializovaných klinikách v Prahe a Brne doteraz ani v jednom z jedenástich podozrení nepotvrdili, že by pacient s dýchacími ťažkosťami bol infikovaný SARS. Ako včera informoval hlavný český hygienik Michael Vít, na pozorovaní zostávajú dvaja pacienti v Prahe a jeden v Brne. Posudzovanie prípadov prebieha podľa metodiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Medzi hospitalizovanými je už osem dní aj žena, ktorá počas letu z Ázie sedela v lietadle vedľa cestujúceho, u ktorého sa nebezpečné ochorenie potvrdilo.
Maďarský muž, ktorého s podozrením na SARS
hospitalizovali minulý týždeň za mimoriadnych preventívnych opatrení v nemocnici maďarskej župy Fejér, nemá túto zákernú chorobu. Podľa včerajšej informácie zdravotníckych zdrojov zo Székesfehérváru karanténu zrušili, mladý muž za niekoľko dní opustí nemocnicu. Stav pacienta, ktorý pred 10 dňami navštívil Singapur, a po návrate vyhľadal v stredu lekára s vysokou horúčkou a príznakmi v oblasti horných dýchacích ciest, sa odvtedy výrazne zlepšil. Časť laboratórnych bakteriologických a virologických analýz v špičkovom maďarskom laboratóriu už ukázala negatívny výsledok, na základe čoho je možné úplne vylúčiť, že ide o uvedenú chorobu, niektoré testy ešte prebiehajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.