architekti či notári. Lebo tak, ako sa otvorí európsky pracovný trh nám, im sa otvorí ten náš.
Mnohým sa síce obavy z konkurencie zo Západu zdajú smiešne, pretože očakávajú skôr opačný pohyb, ale prezident komory zubných lekárov Eugen Szép hovorí, že mladí nemeckí zubári už dnes smerujú do Poľska. Iní sa spoliehajú, že zvíťazia lepšou znalosťou našich pomerov.
Szép si myslí, že po vstupe Slovenska do únie zanikne pätina praxí, ktoré dnes prežívajú iba vďaka nedokonalému poistnému systému, ale "otvorí sa priestor, lebo dopyt po kvalitnej stomatológii vstupom do únie úžasne narastie".
Predseda komory stavebných inžinierov Ján Kyseľ si nemyslí, že by po otvorení hraníc projektanti zo Slovenska zutekali, obavu nemá ani z prílevu konkurencie. "Kým budú platiť súčasné ceny za projekty, určite nie," tvrdí. Obáva sa však, že všetky významnejšie projekty so zahraničným kapitálom budú v réžii cudzích projektantov a tunajším ostanú len omrvinky.
To pokladá za problém aj prezident komory daňových poradcov Ján Artur Oberhauser. Voči kapitálovo silným poradenským spoločnostiam zo Západu s väzbami na podniky u nás sa tunajší poradcovia budú presadzovať len ťažko, tvrdí. Spolieha sa však na lepšiu znalosť prostredia, čo na rozdiel napríklad od lekárov môže byť výhodou. "Aj ten posledný slovenský daňový poradca predsa vie o slovenských daniach oveľa viac ako najlepší nemecký." Lekár-cudzinec, ak vie po slovensky, však nemá čo pokaziť.
Naopak, daňoví poradcovia to už majú za sebou. Toto povolanie môže u nás vykonávať aj cudzinec, ale musí byť daňovým poradcom vo svojej krajine a musí u nás vykonať skúšky. Inými slovami, musí vedieť po slovensky. To isté platí pre lekárov. "Keď ovládal jazyk a bol eticky a odborne spôsobilý, povolilo sa mu vykonávať lekárske povolanie," potvrdila pracovníčka Slovenskej lekárskej komory. Ako každý, kto chce u nás vykonávať povolanie advokáta, lekára či architekta, však musí vstúpiť do komory.
Ešte pred tým, ako sa trh so službami u nás otvorí, však bude treba novelizovať viacero zákonov o komorách. Vláda dnes prerokuje návrh zákona, ktorým umožní vykonávať povolanie súkromného veterinára u nás aj občanom členských štátov únie, keďže v súčasnosti môže byť veterinárom len slovenský občan s trvalým pobytom na Slovensku. To isté čaká v najbližšom čase zákon o advokácii.
Jozef ČAVOJEC
Autor: Bagdad(TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.