ragbistky by mali v karanténe zotrvať aspoň týždeň, aj keď nevykazujú žiadne známky ochorenia. V Singapure zaregistrovali štyri smrteľné prípady ťažkého akútneho respiračného syndrómu (SARS). Následne uzavreli školy v krajine a nariadili približne 1000 občanom zdržiavať sa doma. India sa rozhodla kontrolovať leteckých pasažierov prichádzajúcich z krajín najviac postihnutých SARS.
Podobné opatrenie prijali aj v Thajsku, kde kontrolujú cestujúcich prichádzajúcich z Číny, Hongkongu, Vietnamu a Singapuru. Thajská letecká spoločnosť Thai Airways International nariadila svojim zamestnancom nosiť chirurgické masky a latexové rukavice. Zároveň musia dezinfikovať všetky lietadlá prilietavajúce z rizikových krajín a kontrolovať symptómy u pasažierov. Vo Filipínach sú pre podozrenie z infikovania sa SARS pozorovaní 23 ľudia. Všetci sa nedávno vrátili z Hongkongu, Číny a Singapuru a vykazujú symptóm atypického zápalu pľúc.
Nemecký virológ Christian Drosten, ktorý sa vedno so svojimi kolegami z hamburského Ústavu Bernarda Nichta pre tropickú medicínu podieľal na objavení zrejmého pôvodcu ťažkého akútneho respiračného syndrómu (SARS), tzv. coronavírusu, v rozhovore pre nemecký denník Süddeutsche Zeitung potvrdil, že podľa posledných výskumov patrí SARS medzi tzv. kvapôčkové infekcie. V prípade SARS musí byť jedinec v priamom kontakte s infikovaným a ten musí naňho bezprostredne "nakašľať". Práve z tohto dôvodu sa veľa prípadov SARS vyskytuje medzi nemocničným personálom. Nebezpečenstvo nákazy možno porovnať v tomto prípade napríklad s prenosom chrípky.
Doterajšie štatistiky ukazujú, že spomedzi infikovaných umierajú v priemere štyri percentá pacientov. Nie je to veľa, je to ale viac ako napríklad pri chrípke typu A, upozorňuje Drosten. Odborníci však varujú pred panikou. SARS nemožno porovnávať napríklad s diagnózou AIDS alebo ebolou. Najlepšou metódou proti šíreniu SARS je dôsledná karanténa.
Pracovníci Pasteurovho ústavu identifikovali prítomnosť koronavírusu vo vzorkách, odobratých šiestim pacientom v nemocnici vo vietnamskom Hanoji a francúzskemu lekárovi, postihnutými akútnym respiračným syndrómom (SARS). Lekár sa vrátil z hanojskej nemocnice a je hospitalizovaný v meste Tourcoing, informoval včera denník Le Figaro.
Výsledok špecialistov Pasteurovho ústavu potvrdzuje zistenia vedcov v Stredisku na kontrolu chorôb v americkej Atlante a potom aj odborníkov v Hongkongu, povedal ďalej pred novinármi v Paríži profesor Lucien Abenhaim. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pritom nevylučuje, že aj iný vírus, paramyxovírus, sa spája s koronavírusom a tak spôsobuje SARS.
Autor: Singapur/Naí Dillí/Bangkok/Manila/Mníchov/Paríž (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.