Slovensku žiadne svojvoľné alebo nezákonné straty životov, ktorý by mala na svedomí vláda, alebo jej zamestnanci.
V správe sa ako príklad uvádza, že skupinu siedmich policajtov, ktorí boli obvinení z mučenia a smrti Róma Karola Sendreia v roku 2001, z Policajného zboru prepustili, vyšetrovanie udalosti bolo ukončené a vinníci sa súdu nevyhnú. Nový minister vnútra Vladimír Palko pokračuje v reformách a zvlášť v tých, ktoré sa týkajú oblastí zneužívania moci a boja proti korupcii. Čo sa týka mučenia a iných krutých a nehumánnych praktík, slovenská ústava ich síce zakazuje, ale takéto prípady sa objavili u štátnej i mestskej polície, ktorej príslušníci údajne bijú zadržiavaných. Podľa dôveryhodného zdroja policajti vraj dôkladne nevyšetrujú útoky na Rómov.
Ochrancovia ľudských práv opakovane obviňujú políciu, že jej vyšetrovatelia neochotne zbierajú dôkazy zvlášť pri útokoch na Rómov, zlyhávajú pri vyšetrovaní skinheadov a vyvíjajú nátlak na Rómov, aby odvolali svoje obvinenia. Lekári podľa aktivistov údajne spolupracujú s políciou a odmietajú presne opísať zranenia a právnici zase vraj často odmietajú Rómov v takýchto prípadoch zastupovať. Podľa dôveryhodných zdrojov predstavitelia rôznych menšín a okrajových skupín ťažko dokazujú, že ich práva boli porušené. Autori správy o dodržiavaní ľudských práv nezaregistrovali na Slovensku žiadnych politických väzňov. Slováci majú právo na ochranu súkromia, rodiny i listového tajomstva. Podľa zákona polícia musí mať súdny príkaz, ak chce vstúpiť do domu a súd jej ho vydá, len ak má presvedčivé dôkazy. Niektorí Rómovia sa ale sťažovali, že polícia prehľadávala ich príbytky bez tohto súdneho príkazu. Tieto praktiky sú vraj pomerne bežné na východe krajiny.
U niektorých prvkov populácie pretrváva antisemitizmus. Oficiálna kultúrna organizácia Matica slovenská - i keď nemá žiadnu podporu súčasnej vlády - sa pokúša rehabilitovať Jozefa Tisa, prezidenta vojnového Slovenského štátu, ktorý kolaboroval s nacistami. Obete nacistickej perzekúcie za vojnového štátu majú podľa zákona nárok na kompenzácie. Na Slovensku sa tu i tam objavia prípady znesvätenia a poškodenia židovských cintorínov skinheadmi, úrady na ne reagujú promptne a primerane. Slovenská ústava zaručuje slobodu pohybu po krajine i cestovanie do zahraničia, emigráciu a repatriáciu, Rómovia však v tomto bode narazili na určité obmedzenia. Rómovia i naďalej hľadajú azyl na Západe, i keď v menšej miere ako vlani. Mnohé organizácie tvrdia, že väčšina Rómov migruje na Západ skôr kvôli sociálnym dávkam a nie z obavy o dodržiavanie ľudských práv.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.