celom Slovensku mali len v Košickom kraji vyše 5-tisíc prípadov. Východ Slovenska má aj výrazne plnšie väznice.
Sú však tieto čísla skutočným obrazom o kriminalite na Slovensku? Štatistiky totiž nerozlišujú medzi malým a veľkým zločinom.
Hlbšia analýza nepomeru v počte odsúdených neexistuje a policajti si ho vysvetľujú tým, že ich kolegovia na východe si chcú vylepšiť výsledky svojej práce, a preto sa venujú skôr malým trestným činom. Tie sa dajú ľahšie objasniť a štatisticky to potom pre políciu a súdy vyzerá veľmi dobre. V Košickom kraji takto vyriešili 70 percent prípadov, kým v Bratislave iba 30.
Skutočnosť však môže byť aj taká, že na západe je síce zločinov menej, ale majú podstatne väčší rozsah. Riaditeľ sekcie trestného práva na ministerstve spravodlivosti Jozef Kandera si myslí, že na rozvinutejšom západnom Slovensku sa pácha viac ekonomických zločinov a "tieto kauzy sú náročnejšie, vyžadujú si viac času a efektivita pri ich odhaľovaní je nižšia".
Prvý policajný viceprezident Jaroslav Spišiak si tiež vysvetľuje čísla, také nepriaznivé pre obraz východného Slovenska tým, že "na východe sa zaoberali spoločensky menej nebezpečnou trestnou činnosťou". S vyriešením malých prípadov polícia ani súdy nemali až také problémy.
Podobný názor pripúšťa aj Ľudovít Bradáč z Krajského súdu v Banskej Bystrici. "Kriminalita na vidieku je skôr charakteru násilníckeho a drobných krádeží, v centrách môže ísť o oveľa vyššiu premyslenosť trestných činov," myslí si Bradáč.
Neoficiálne policajti aj sudcovia pripúšťajú, že za štatisticky vyššou kriminalitou na východe môže byť aj kriminalita Rómov. Sú to však len domnienky, lebo príslušnosť k menšinám sa v oficiálnych číslach neuvádza. "Ja by som to možno spájala aj s chudobou na východnom Slovensku," hovorí Klára Orgovánová, splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity.
Podpredseda Krajského súdu v Košiciach Štefan Sekelský svojim kolegom oponuje a za vyšším počtom odsúdených vidí iné príčiny než to, že sa venujú kriminalite s nižšou závažnosťou."Skutočne pozitívnu úlohu tu zohráva polícia," hovorí a dodáva, že u nich sú trestné veci na súdoch v priemere iba čosi viac ako 3 mesiace.
V minulom roku síce na celom Slovensku odsúdili 24-tisíc ľudí, z toho však 17-tisíc z nich dostalo podmienečný trest. Do väzenia má ísť necelých 5-tisíc ľudí, vo zvyšných prípadoch sa súd uspokojil s peňažným trestom. Najviac odsúdených bolo na východe, o niečo menej ich bolo na strednom Slovensku a smerom na západ sa počet odsúdených zmenšoval.
Roman PATAJ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.