Korzár logo Korzár

Zlato z Blatného Potoka

"Zo stránky historickej pýši sa tento kraj tradíciou, ktorú by mu mohol každý iný kút Slovenska závidieť. Hroby predvekých bojovníkov nájdené pri

Cejkove, vyniesli prvýkrát do vedeckého sveta meno Zemplín. Bohatstvo zlatých predmetov, ktorými kostry oplývali, mohlo už dávno prilákať nejakého slovenského Schliemanna, aby objavil našu Tróju. Ležia tu niekde panovníci a vládcovia prvých dôb slovanských alebo bohatí kupci zahynutí na ceste z Helady k severnému moru? Kto nám to povie?" To sú slová z brilantne napísanej eseje Rodný kraj malkotentov, ktorú jej autor Štefan Janšák, renesančná osobnosť rozvíjajúcej sa slovenskej vedy a kultúry v prvej polovici dvadsiateho storočia, a okrem iného i zakladateľ slovenskej archeológie, publikoval v knižke Lovci hlinených perál. Opísal v nej svoje potulky za históriou od Záhoria až po Východoslovenskú nížinu, ktoré absolvoval v tridsiatych rokoch. Sériu esejí uzavrel postrehmi zo Zemplína. "Ale i novšia história zanechala plno stôp na šírom okolí. Niekoľko kilometrov na juh od štátnej hranice leží jedno z rodinných sídiel Rákoczyho. Šarišský Potok. Tu strávil Komenský štyri roky svojho života organizujúc školstvo uhorskej protestantskej šľachty. Písal tu učebnice a udržiaval styky s celým vzdelaným svetom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Šarišskému Potoku sa hovorí aj Blatný Potok alebo originálnym názvom Sárospatak. Je to mestečko vzdialené necelých päťdesiat kilometrov vzdušnom čiarou na juh od Košíc. Treba si uvedomiť, že pred tristopäťdesiatimi rokmi bolo ešte bližšie, pretože ho od nás neoddeľovala hranica. Práve tam v roku 1650 prišiel na pozvanie vdovy p Jurajovi Rákoczym, Zuzany, rodenej Lórantffy, Ján Ámos Komenský. Tento kazateľ, učiteľ a spisovateľ, ktorého už dávno uznávala a ctila celá vzdelaná Európa, mal práve za sebou vari najhoršie roky svojho života. V roku 1648 skončila Vestfálskym mierom tridsaťročná vojna a jeho podmienky znamenali, že českí a moravskí nekatolíci definitívne stratili šancu vrátiť sa do vlasti. Komenský asi nebol ďaleko od zúfalstva. V roku 1622 mu na mor umrela celá rodina. O šesť rokov neskôr navždy opustil svoju vlasť a odvtedy až do smrti valil pred sebou Sizyfov balvan emigranta, ktorý v každom dočasnom domove začínal znovu a znovu.

SkryťVypnúť reklamu

Práce ako "Labyrint sveta a raj srdca", "Mapa Moravy" alebo "Informatórium školy materskej", čo bol prekvapivo moderný koncept výchovy najmenších detí, možno prirovnať k akémusi zahrievaciemu kolu. S "Bránou jazyka otvorenou" sa už stal pojmom v európskej pedagogike. Z nej neskôr vznikol "Orbis pictus" čiže "Svet v obrazoch". O kvalite týchto diel svedčí, že sa používali vo výučbe ešte aj v 19. storočí. Spomenúť môžeme aj didaktický návod pre učiteľov "Brána vecí", ale jeho podstatným pedagogickým dielom sa stala "Didaktika česká", ku ktorej pripojil i "Didaktiku špeciálnu". Bolo to prvé systematické dielo o výchove s úplnou zostavou pedagogických pojmov. Málokto vie, že Komenského záujmy sa zďaleka neorientovali iba na tvorbu pedagogickú. Napríklad po celý život sa snažil skonštruovať perpeetum mobile. Pretože bol remeselne zručný zostrojil aj jeho model. Zachoval sa však iba neveľký spisok "De arte spontanei" - "O umení samovoľného pohybu".

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1650 už mal za sebou, z rôznych dôvodov, nevydarené pedagogické projekty pre Angličanov a Švédov. Sárospatak bola výzva. Uspeje konečne? Podarí sa mu uviesť svoje vízie do praxe? Ponúkli mu vynikajúce pracovné podmienky pre uvedenie vzorovej vševednej školy do života. Rok predtým sa ako päťdesiatsedemročný po tretíkrát oženil, aby sa mu mal kto postarať o deti. Rákoczyovci súhlasili so všetkými jeho podmienkami. Neodolal a vybral sa do kraja civilizačnej prostoty a nedotknutosti. Na štyri roky zmizol v zapadnutom kúte Európy.

Najprv ho prijali nadšene ako divotvorcu, ktorý šibnutím čarovného prútika vytvorí z analfabetov vzdelancov. Komenský sa pustil do roboty, pretože práve tá bola jeho čarovným prútikom. Dokázal, tak ako vždy, vyvinúť neskutočné nasadenie, no nič sa nedá lámať cez koleno. Všetko, a najmä taká gigantická úloha, akou bolo praktické vytvorenie nového systému vzdelávania v nevzdelanom kraji, chce svoj čas. Ján Amos navyše vyžadoval svedomité štúdium. Bol prísny a náročný. A to sa šľachtickým rodičom jeho žiakov, nevraviac už o nich samých, znepáčilo. Komenský bol maximalista. Vyžadoval veľa od seba, ale aj od iných. Napokon mu už vyčítali aj výšku platu. Po štyroch rokoch znechutený zo Sárospataku odišiel. Ani tento projekt sa mu nepodarilo zrealizovať.

Na Slovensku je Komenský natoľko známou postavou, že sa nad ním už takmer nikto nezamýšľa. A pritom ho naozaj skoro nikto nepozná. V Košiciach sme mali Komenského ústav, polepšovňu pre dievčatá, čo je dnešná veterina a máme Komenského ulicu.

Mimochodom azda najkrajšiu v meste. Ale o Komenskom vieme akurát, že bol učiteľ národov a maximálne to, že je pochovaný v Holandsku. Pritom to v krvavom sedemnástom storočí, v čase tridsaťročnej vojny, bol zjav akoby z iného sveta. Áno, s čistým svedomím ho môžeme nazvať géniom, no to ho zasa vťahuje kdesi do neživých učebníc. Komenský bol predovšetkým živý človek, duševne vysoko nadpriemerný jedinec, ktorý vďaka svojim schopnostiam dokázala vytvoriť neuveriteľné dielo, a to ako svojim rozsahom, tak aj jeho kvalitou a životnosťou. Pritom svoj život chápal ako službu blížnemu, čo ho neustále odvádzalo od hlavných úloh. Rozptyľovať sa a chybovať však dokázal aj sám. Mal napríklad slabosť pre všelijakých prorokov, na ktorých vždy doplatil.

Komenský zďaleka nebol len učiteľ učiteľov. Koncept "Obecnej porady o náprave vecí ľudských", dokumentujúci jeho predstavy o premene konfliktného sveta vševýchovou človeka, spočívajúcej v programovom spojení ľudského vedenia a mravného zdokonaľovania, dokazoval, že si naložil na plecia aj ďalšiu titanskú úlohu. Áno, je to tak, Komenský sa už v 17. storočí pokúšal stať architektom mierumilovného sveta ľudí. Bol na začiatku veľkého experimentu, ktorý sa dnes napĺňa napríklad v zásadách Európskej únie. Už len za to mu treba vzdať česť, hoci sídlil za dnešnými hranicami.

Autor: Peter PAČAJ

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 708
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 618
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 770
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 720
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 615
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 161
  1. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  2. Ľuboš Vodička: Viedenské Kráľovstvo modelovej železnice
  3. Jan Pražák: Jak jsem utekl z postele do skříně
  4. Pavol Kéri: Ďalšia z náročných výziev prekonaná
  5. Juraj Tušš: Nehas, čo ťa nepáli
  6. Miroslav Kocúr: Fico raz odíde. Čo potom? Ostaneme?
  7. Vladimír Bačišin: Výskumná firma Trexima vydala knihu pre každého kto sa zaujíma o vznik a vývoj hospodárskeho a sociálneho dialógu v ČSFR, ČR a SR
  8. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 716
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 366
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 196
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 229
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 13 985
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 344
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 003
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 830
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  2. Ľuboš Vodička: Viedenské Kráľovstvo modelovej železnice
  3. Jan Pražák: Jak jsem utekl z postele do skříně
  4. Pavol Kéri: Ďalšia z náročných výziev prekonaná
  5. Juraj Tušš: Nehas, čo ťa nepáli
  6. Miroslav Kocúr: Fico raz odíde. Čo potom? Ostaneme?
  7. Vladimír Bačišin: Výskumná firma Trexima vydala knihu pre každého kto sa zaujíma o vznik a vývoj hospodárskeho a sociálneho dialógu v ČSFR, ČR a SR
  8. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 716
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 366
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 196
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 229
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 13 985
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 344
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 003
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 830
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu