"Moje deti nemali čo jesť, chodili bosé, museli chodiť kradnúť...,
Úžerníci a ich praktiky sú hrozbou, o ktorej vedia najviac rozprávať Rómovia. Ich bossovia si získavajú a upevňujú moc požičiavaním peňazí. Nejde
Marcela Gálová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
však o dobročinnosť, ale o pôžičky na neprimerane vysoké úroky. V tejto oblasti nezriedka "podnikajú" viacpočetné rodiny, ktoré si dokážu vynútiť splatenie dlhu nielen hrozbami, ale aj silou. V tomto duchu si podľa obžaloby prokurátora, ktorá mapuje 25 skutkov, počínalo aj šesť členov rodiny F.
"Presný čas si nepamätám, len to, že niekedy v máji 2000 som si od Ladislava F. požičala 30-tisíc s tým, že mu vrátim 60 000 korún. Najprv som mu každý mesiac odovzdávala 8-tisíc, neskôr súhlasil, že to môže byť o tisíc menej, ale chcel, aby som mu za každú tisícku, ktorú mu takto zostanem dlžná, zaplatila 10 000 korún," uviedla pred súdom Alena M. Z jej výpovede vyplynulo, že si neuvedomovala, nevýhody takejto pôžičky a ani sama nebola schopná presne zrátať, koľko z nej splatila. Na veľké naliehanie jej manžela im počas vianočných sviatkov 2001 Ladislav F. nakoniec povedal, že mu ešte dlhuje 98 200 korún. Z dokazovania pred súdom však vyplynulo, že dlžníčka odovzdala veriteľovi najmenej 154 000 korún, no napriek tomu od nej ešte vymáhal ďalších 77-tisíc. A to ešte nebolo všetko, pretože v januári lanského roka žiadal od manželov M., aby pokračovali v splácaní údajného dlhu pravidelnou 7-tisícovou mesačnou splátkou. Dali mu 4 200 korún, všetko čo mali. Po facke, ktorú zinkasoval Alenin manžel s upozornením, že ak nevyrovnajú rozdiel, budú musieť zaplatiť dvojnásobok, chýbajúce peniaze radšej pozháňali... "Potom, čo som ho udala, za mnou prišiel Jaroslav F. a vyhrážal sa mne i mojej rodine, že nás pozabíja, keď nezmením výpoveď, na základe ktorej je jeho brat stíhaný," doplnila mozaiku pofidérnych pôžičiek a vydierania, Alena M.
Klientela, ktorá si od rodiny F. požičiavala, bola však oveľa širšia. Z vyšetrovania v prípravnom konaní i v dokazovaní pred súdom vyplynulo, že išlo o rozumovo nevyspelých a neskúsených ľudí, ktorí sa ocitli vo finančnej núdzi. "Po tom, čo nám zhorel dom, som si od neho kúpila starší nábytok, za ktorý chcel 35-tisíc. Zo sociálky, ktorú som dostávala, som mu každý mesiac odovzdávala 6 tisíc, no neskôr trval na tom, že mu musím dať celú sociálku. Zobral mi aj občiansky preukaz... Moje deti nemali čo jesť, chodili bosé, nemali si čo obliecť a chodili kradnúť, aby sme ako-tak prežili. Nakoniec mi štyri najmladšie deti zobrali do ústavu..." uviedla Marcela G.
Obžalovaný Jaroslav F. starší "pomohol" aj Róbertovi Z. Zaplatil za neho pôžičku vo výške 54 000, pričom požadoval vrátenie dvojnásobnej sumy. Postupne mu predal dve ojazdené autá a to Vaz za 25-tisíc a Škodu 105 za 49 000 korún. Róbert mu uvedený dlh splácal po 7 - 9-tisíc korún mesačne. Namiesto skutočného dlhu 128 tisíc, takýmto spôsobom vyplatil takmer 302-tisíc korún.
"Ja som si od Jaroslava F. požičala 7 000, ale s tým, že mu vrátim štrnásť. Okrem toho mi dal trikrát staršie šatstvo po 5000 korún pre deti a starší nábytok, za ktorý žiadal 21 000. Ja som mu dlh splácala od 3 400 do 9 000 korún mesačne asi tri roky, ale vždy hovoril, že mu ešte dlhujem," vypovedala Kristína K. Dodala, že keď už nevládala platiť, prišla za ňou obžalovaná Jolana F. "Búchala mi hlavou o skriňu a kričala, aby som si nemyslela, že keď mám otca v base, tak im nemusím platiť". Z dokazovania vyplynulo, že svojmu "dobrodincovi" spolu vyplatila najmenej 385-tisíc korún, ale jemu sa to zrejme málilo, pretože trval na tom, že mu má vrátiť spolu 591 000 korún.
Prokurátor kladie rodinnému klanu F. individuálnu účasť, ale aj spolupáchateľstvo trestných činov v 25 skutkoch. Okrem požičiavania peňazí ide aj o predaj ojazdených vozidiel, obnoseného šatstva, starého nábytku, obchodovanie s potravinami a cigaretami z Ukrajiny v colnej hodnote 167-tisíc korún. Navyše, pri domovej prehliadke, sa u Ladislava F. našiel aj slušný arzenál zbraní. Išlo o samopal zn. Sudajev, osemnábojový revolver zn. Arminius, samonabíjaciu pištoľ model HW 5 a 370 nábojov do vojenských pištolí, samopalov a malokalibrových zbraní...
"Pravda je len to, že som tým ľuďom pomáhal. Požičiaval som im peniaze, ale bez úrokov. Predával som im nábytok, šatstvo, ojazdené autá, ale aj potraviny z predajne, ktorú som prevádzkoval. Platili mi za to postupne, o čom som si viedol evidenciu v zošitoch. Nikomu z nich som sa nevyhrážal. O cigaretách a zbraniach, ktoré sa našli v mojom dome, som nič nevedel," bránil sa Jaroslav F. starší pred súdom. Jeho spoluobžalovaní spáchanie skutkov, z ktorých ich viní obžaloba, popreli. Poukazovali pritom na zmenené výpovede niektorých svedkov, ktorí vypovedali v ich prospech.
Konečné slovo mal senát Okresného súdu v Michalovciach. Ten 34-ročného Ladislava, o rok mladšieho Jaroslava a jeho 53-ročného otca, uznal v novembri lanského roka vinnými z trestného činu úžery a spolu s 37-ročnou Jolanou aj z vydierania. Ich komplicky 53-ročná Libuša a 24-ročná Marta, boli uznané vinnými z porušovania domovej slobody. Zatiaľ, čo si Ladislav, ktorý mal na rováši aj nedovolené ozbrojovanie, spolu s Jaroslavom vyslúžili po 26 mesiacov basy, zvyšok partie dostal podmienečné tresty od 7 do 23 mesiacov s odkladom na skúšobnú dobu od jedného roka do 38 mesiacov. Súčasťou trestu je aj prepadnutie zhabaných zbraní a streliva v propech štátu.
S verdiktom súdu neboli spokojní obžalovaní, ale ani prokurátor, ktorý navrhoval prísnejšie tresty. A ako sa v týchto dňoch ukázalo na verejnom zasadnutí Krajského súdu v Košiciach, nemohol s ním súhlasiť ani odvolací súd. Ten rozsudok kvôli viacerým pochybeniam okresného súdu zrušil a vrátil na doplnenie dokazovania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.