Kukan. "Veľký Kukan" nie je žiadny sarkazmus, veď presne do roka a dňa tu bude zas, tentoraz ako ústredný favorit na úrad prezidenta. S čím iným, ako kampaňou...
Tentoraz prišiel minister zahraničných vecí pre osvetu a vysvetľovať. "V súvislosti s integráciou má záujem (...) hovoriť s čo najviac ľuďmi a osobne sa podieľať na tom, aby nadchádzajúce referendum bolo úspešné", uviedol na tlačovke. Bohumilé predsavzatie, len realizácia sa pošmykla. Nie je totiž jasné, ako ide úspešnosť referenda dokopy s prednáškou pre stredoškolákov, ktorých k urnám vekové kvórum ešte nepustí (okrem tých, čo aspoň raz prepadli).
Tomu sa hovorí formalizmus; úradník v kancelárii dostal príkaz zaranžovať tri euromítingy v Košiciach. Hlavu - ako má vo zvyku - nechal doma a zapojil šéfa do kampane tak, že ten pol dňa strávil s ľuďmi, čo budú najskôr hlasovať vo voľbách 2006. Hlavne, že bola odfajknutá úloha - Kukan sa zúčastnil kampane. Dve prednášky za deň - skvelá produktivita práce.
Minister pritom mal ponuku vystúpiť aj mediálne a takto osloviť najmenej stokrát početnejšie publikum, než sa mu podarilo. Ale načo - to by musel úradník prehadzovať termíny pre miestnych lobistov, ktorí sa už s vyplazenými jazykmi motajú okolo eurohrncov a k audiencii sa prihlásili pred mesiacom. A Kukan bude predsa o rok kandidovať a ktovie koľko sponzorov potrebovať... Ale nič v zlom - to je naozaj nepodložená indícia. Len tak nezáväzne kombinujeme - ako ten štátny byrokrat, ktorý košickú cestu zostavoval. My akurát vymýšľame za súkromné peniaze - nie daňových poplatníkov, všakáno.
Našťastie, z tejto kampane krv naozaj nepotečie. Kukan-Nekukan. Všetky prieskumy sa strafujú okolo sedemdesiatky, pokiaľ ide o účasť, a čo sa týka percenta hlasov za vstup do EÚ, občas to vyskočí aj nad osemdesiat. Na základe porovnania signalizovaných a skutočných účastí na voľbách i referendách síce agentúra Focus vystríha, že reálna je účasť v pásme 53-58 percent, to však bude podhodnotená cifra. Tentoraz je totiž atmosféra kvalitatívne inak predvarená.
Pointa je v trvanlivosti a dlhodobej frekvencii eurotémy. Eurokampane tu máme de facto nepretržite, akurát sú neoficiálne, nikto ich nediriguje ani nepíše harmonogram. Čo bolo ústrednou témou volieb? No predsa EÚ (a NATO). V súvislosti s Mečiarom ani nepadla iná idea, než že sa nesmie HZDS voliť, ak chceme do EÚ. Neskôr, mesiac pred summitom v Kodani, sa riešili dotácie, kvóty, prasatá a izoglukóza. Ktorá reklamná agentúra by vymyslela lepšiu inzerciu? Bola dokonca informačná. A tak ďalej, šnúra trvá až dodnes. Komu sa podarilo lepšie zviditeľnenie EÚ než tandemu Csáky - Beňová? Ha-ha, znosili sa pod čiernozem na tom, že kto chce na kampani viac nakradnúť a ako správne robiť - kampaň. A ak veci pôjdu v slovenských koľajach, zažijeme ešte pred referendom odvolávanie podpredsedu vlády v NR SR. Komu tu chýba ešte nejaká kampaň?
Kukan môže spokojne tráviť svoje výjazdy aj na samotke, vstup do EÚ neohrozí. Ak oplačeme vyhodené prostriedky poplatníkov, nič sa nedeje. Ešte aj keby sa napokon prihodil ten zázrak, že 50% občanov nepríde, rozhodne NR SR, demokraticky a legitímne. Vec je však od toho predsa len vážnejšia.
Ani stopercentne manažovaná kampaň, s desaťnásobne vyššou finančnou subvenciou a normálnymi úradníkmi v pozadí, nemôže občanom pred referendom priblížiť tie najdôležitejšie fakty. A príčinou je veru nevedomosť aj na tých najvyšších poschodiach: Ani sám Kukan vám dnes napr. nepovie, ako bude EÚ, do ktorej o rok vstúpime, vyzerať. Nepovie - lebo nevie. Rovnako tak, ako to dnes nevedia ani Chirac, Schröder a ďalší "decision makers". O miere "federalizácie" resp. rozsahu odovzdania štátnej suverenity sa totiž bude rozhodovať až v jeseni, na medzivládnej konferencii EÚ. A čo je pre nás najpodstatnejšie - pán Kukan nevie ani to, či na nej bude Slovensko prítomné, keďže formálne - spolu s ďalšími kandidátmi - členom EÚ ešte nebude. Vedno s naším ministrom teda nevieme ani toľko, či SR bude o tvári budúcej EÚ spolurozhodovať, alebo sa iba prizerať, ako rozhoduje "stará Európa".
Iste - všeobecná nálada je taká, že do EÚ chceme a musíme, nech sa vyfarbí do akejkoľvek podoby. V poriadku. Len by bolo slušné to povedať a netváriť sa, že tá najdôležitejšia vec dnes je, že nie sme pripravení čerpať z fondov. Prípadne, že chýba antidiskriminačný zákon. Lebo situácia už potom začína byť groteskná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.