napríklad v podtatranskej obci Štrba (na snímke), je fakt, že aj východným Slovenskom prechádza hlavné európske rozvodie medzi Čiernym a Baltickým morom.
Ak by bola strecha spomínaného domu priamo na myslenej čiare rozvodia, voda z jednej strany strechy by sa dostala do povodia Popradu, a teda úmoria Baltického mora. Z druhej strany strechy by zasa mohla odtekať do povodia Čierneho Váhu, ktorého vody cez Váh a Dunaj končia v Čiernom mori. Skutočne zaujímavá predstava... Mimochodom, aj pre takého javy sa Slovensku vcelku oprávenene hovorí strecha Európy.
Na východnom Slovensku prebieha hlavné európske rozvodie hlavným hrebeňom Tatier, z neho sa stáča južne a hrebeňom Solísk pokračuje až ku spomínanému Štrbskému kotlinovému rozvodiu. Ďalej pokračuje hrebeňom Kozích chrbtov, najvyššími vrcholkami Levočských vrchov, sedlom Pusté pole, najvyšším bodom Čergova Minčolom a opäť sa stáča severne na štátnu hranicu s Poľskom, ktorú prakticky kopíruje až po trojhraničný vrch Kremenec. Z nášho územia teda patrí do pomoria Baltského mora východná časť podtatranského regiónu, celé Zamagurie a takmer celý okres Stará Ľubovňa, z významnejších riek Poprad a Dunajec, z väčších miest Poprad, Svit, Vysoké Tatry, Kežmarok, Spišská Belá, Spišská Stará Ves, Podolínec, Stará Ľubovňa a ďalšie obce.
Autor: maj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.