nevráti požičané peniaze ani do konca apríla, chcem podať na neho trestné oznámenie, aby prejavil väčšiu snahu svoj dlh voči mne splatiť.
Zn.: J. T., Košice
Odpoveď: V prípade tzv. úverového podvodu (vypožičanie peňazí na určitú, presne stanovenú dobu) sa vyžaduje, aby ten, kto si peniaze požičiava už v čase požičania peňazí konal v úmysle pôžičku vôbec nevrátiť, alebo nevrátiť ju v dohodnutej lehote. Tým uvádza vypožičateľa (veriteľa) do omylu, aby sa na jeho škodu obohatil. Zavinenie páchateľa môže byť preukázané napr. jeho nepriaznivou finančnou situáciu, značnou zadĺženosťou a z toho dôvodu nespôsobilosťou vrátiť požičané peniaze v dohodnutej lehote.
Naproti tomu, v prípade, že až po uzavretí zmluvy o pôžičke vznikli prekážky, ktoré bránili dlžníkovi splniť záväzok, a ktoré nemohol v dobe uzavretia pôžičky predvídať, hoci inak bol vtedy schopný peniaze vrátiť v dohodnutom čase, nejde o trestný čin podvodu, ale o právny vzťah upravený mimotrestnými normami, t.j. Občianskym, resp. Obchodným zákonníkom. Podvodný úmysel teda nemožno vyvodiť len zo samotného faktu, že dlžník peniaze nevrátil v dohodnutej lehote. Tak tomu bude napr. vtedy, keď nevrátil dlh včas preto, lebo mu na účet nebola uhradená taká veľká finančná čiastka ako predpokladal a dostal sa do druhotnej platobnej neschopnosti. Takúto obhajobu môžu pri vyšetrovaní a skúmaní podvodného úmyslu orgány činné v trestnom konaní preveriť najmä stavom a pohybom bežného a úverového účtu v čase, keď mal, povedzme podnikateľ, peniaze veriteľovi vrátiť, a ak mu to situácia umožňovala, prečo tak neurobil.
Trestný čin podvodu okrem podvodného konania vyžaduje, aby výška spôsobenej škody, v našom prípade nevráteného peňažného dlhu, dosahovala aspoň dvojnásobok najnižšej mesačnej mzdy (škoda nie nepatrná). Základná trestná sadzba je až dva roky odňatia slobody alebo peňažný trest.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.