v správnych nádobách. O tom, že hliníkový riad je najväčším požieračom vitamínov, netreba písať, hodí sa na rýchle ohrievanie napr. turistických pokrmov.
NÁDOBY Z NEHRDZAVEJÚCEJ OCELE kupujeme len kvalitné s hrubším dnom. Tenký plech sa zohrievaním vydúva, dno potom zle prilieha a pokrmy sa v ňom pripaľujú. Inak sú to nádoby chemicky odolné, neničia vitamíny v potravinách, dobre sa umývajú a udržujú si krásny lesk.
Z OHŇOVZDORNÉHO SKLA sú pekné, pokrmy v nich dobre vyzerajú, po stránke chemickej je sklo výborný materiál. Nevýhodou však je, že jedlo sa zohrieva pomalšie a že sa s nádobami musí opatrne zachádzať, aby sme ich úderom nerozbili.
V KTORÝCH POKRMY ZAPEKÁME, majú byť pekné, pretože v nich pokrmy aj servírujeme. Zapečený povrch pokrmu by sa totiž delením na porcie porušil.
NA VYPRÁŽANIE sú najlepšie hrubostenné oceľové alusporové panvice, prípadne panvice so silikónovým alebo teflonovým povlakom. Majú byť dosť hlboké, aby tuk nestriekal von. Pri vyprážaní ich plníme tukom len do polovice.
NA ÚPRAVU ZELENINY sú najlepšie z nehrdzavejúcej ocele, hliníka, ohňovzdorného skla, porcelánu alebo smaltované. Na varenie alebo dusenie nie sú vhodné železné alebo medené nádoby, ani popraskané smaltované nádoby. Oxidy železa a medi urýchľujú oxidáciu vitamínu C, a tým zeleninu znehodnocujú.
NA VARENIE VO VODNOM KÚPELI postavíme tak, že do širšej nádoby postavíme menšiu nádobu s pokrmom, ktorý chceme variť alebo zohrievať. Tieto nádoby používame na varenie krémov, jemných omáčok, kaší a pod., ktoré sa v takto upravenej nádobe nepripaľujú, pretože teplota nepresiahne 100 °C.
S DVOJITÝM DNOM umožňujú variť vo vodnom kúpeli pokrmy náchylné na pripálenie. Sú vhodné na preváranie mlieka, krémov a kaší.
Autor: Ko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.