denne našli v kefe alebo umývadle celý chumáč vlasov, je to signál, že s vlasmi nie je niečo v poriadku a mali by ste ísť ku kožnému lekárovi. Niekedy býva na príčine aj nesprávna starostlivosť o našu "korunu". Napríklad umývanie a výber šampónu. Musíme si osvojiť rituál umývania vlasov. Spočíva predovšetkým na týchto zásadách:
- Ak si umývate vlasy denne alebo každý druhý deň, používajte iba jednu dávku šampónu. Oplachovanie by malo trvať najmenej päťkrát dlhšie než umývanie šampónom. Nie je pravda, že pri častom umývaní sa vlasy viac mastia alebo naopak, vysušujú.
- Po umytí vlasy neutierajte do sucha uterákom, vlhkosť z nich iba jemne vytlačte - nesušte si vlasy veľmi horúcim prúdom vzduchu, nechajte ich radšej voľne usušiť. Keď sa ponáhľate, začnite ich sušiť od zátylku, odspodu hore. Tým získajú na objeme a nebudú poškodené.
- Objavenie lupín, čiže olupovania kože na hlave, by bolo najlepšie konzultovať s lekárom alebo lekárnikom. Naozajstnú pomoc zaručí iba trvalé ošetrovanie protilupinovými prípravkami, v ktorých pokračujeme aj po odstránení lupín.
Účinným prípravkom je šampón. Používa sa nielen proti lupinám, ale aj pri iných infekciách kože, spôsobených plesňami alebo kvasinkami napr. na hrudi alebo na tvári. Šampóny proti lupinám sú obvykle založené na princípe peelingu, t. j. pri umývaní hlavy pomôžu zrniečka v šampóne zbaviť pokožku hlavy väčšieho množstva odumretých buniek. Výber šampónu je dôležitý, pretože každý sa odlišuje regeneračnými alebo ochrannými látkami podľa toho, pre aké vlasy je určený.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.