odkedy sa jednému z najslávnejších francúzskych vedcov po takmer 30 ročnom výskume podarilo odhaliť tajomstvo zvláštneho hormónu, spomaľujúceho starnutie.
Starnutie sa najviditeľnejšie prejavuje na koži z pôsobenia vonkajšieho prostredia a to vráskami, suchými miestami, tmavými škvrnami. Srdcové steny sú hrubšie a srdce sa tak nezmršťuje ako v mladosti. Zdravé srdce však zostáva takmer rovnako výkonné ako v mladom veku. Hrubšie sú aj steny artérií. Vnútri ich obaľuje cholesterol, čím sa znižuje ich pružnosť. Zvyšuje sa krvný tlak, v dôsledku toho aj riziko infarktu alebo mozgovej príhody.
Starnúci mozog stráca v niektorých oblastiach určitú časť tkaniva. Od 20. roku života sa mozog postupne začína zmenšovať a napr. v deväťdesiatke je o 5 až 10 percent menší než v dvadsiatke. Dôsledkom toho je spomalenie reakcií, výpadky dlhodobej i krátkodobej pamäti.
Čas neobíde ani naše zmyslové orgány. Sluch začína slabnúť po 30. roku života, orgány v uchu strácajú časť svojej flexibility. Muži strácajú sluch skoršie a trpia viac nedoslýchavosťou než ženy. Vekom sa znižuje kvalita čuchu a chuti, nik však zatiaľ nevie, prečo. Vek oslabuje aj schopnosť videnia. Očné svaly sa už nedokážu prispôsobiť na blízke objekty - vzniká starecká ďalekozrakosť. Vzniká sivý zákal aj ďalšie choroby.
Vekom sa znižuje aj hormonálna činnosť - u žien po menopauze množstvo produkovaného estrogénu a progestéronu klesá. To vyvoláva aj ďalšie zmeny: kosti strácajú pevnosť, zvyšuje sa riziko srdcových ochorení a v 60. roku sa u obidvoch pohlaví toto riziko vyrovnáva. Hladina mužského hormónu testosterónu naopak klesá takmer počas celého dospelého života - od 30. roku.
Kosti a kĺby reagujú na ťarchu starnutia rôznymi prejavmi a zmenami. Bunky kostí sa strácajú a zase obnovujú po celý život. Po 35. roku sú kosti pórovitejšie a krehkejšie, vzniká osteoporóza (tzv. rednutie kostí). Prejavuje sa opotrebovanie, kĺbové jamky erodujú, kĺby sa horšie pohybujú a ich pohyb je bolestivý.
Dĺžka života je z genetického hľadiska určená iba na 60 percent, zvyšok je daný jeho kvalitou. Ako si predĺžiť život, to je zatiaľ nevyriešená otázka. Niečo sa však predsa dá robiť.
VÝŽIVA: Najnovší zázračný recept na dlhý život, objavený v USA, je jednoduchý: zelenina z čeľade hlúbovitých - brokolica, karfiol, kaleráb, kapusta a ďalšie. Sú to potraviny bohaté na fytochemické zlúčeniny, ktoré majú schopnosť brániť organizmus pred vonkajšími útokmi. Výborné sú aj citrusové plody a paradajky. Mäso radšej obmedziť.
FAJČENIE: Kto fajčí, musí si pri zapaľovaní každej cigarety uvedomiť, že si práve skracuje život o 330 sekúnd (5,5 minúty).
ALKOHOL: Veľa vody a málo alkoholických nápojov. Kto chce dlho žiť, musí pri pití dodržiavať túto zásadu. Víno v malých dávkach - asi pohárik - neškodí.
LIEKY: Užívať ich iba počas ochorenia. Každé predávkovanie sa vypomstí. Neškodný je iba ten liek, ktorý nemá žiaden účinok.
TELOCVIK: Telesné cvičenie zostáva najdôležitejším predpokladom pre udržanie pevného zdravia.
SPOLOČENSKÝ ŽIVOT: Samota neprispieva k pohode, preto sa jej treba vyhýbať, naopak kontakty s ľuďmi sú prospešné. Podľa jedného amerického výskumu hrozí slobodným osobám stredného veku dvojnásobné riziko úmrtia.
SEXUÁLNY ŽIVOT: Aktívny sexuálny život je ďalším prostriedkom k predĺženiu života. Pokiaľ ide o sex tretieho veku, zostáva činnosťou, ktorá môže poskytnúť dostatok uspokojenia a tak priaznivo pôsobiť na predĺženie života.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.