tejto rubriky podarilo zistiť, za údajnou jednomyseľnou jednotou delegátov, ako to na večernej tlačovke prezentoval šéf hnutia Pavol Hrušovský, sa skrývali obrovské názorové rozpory. Hoci už v sobotu predpoludním sa na sneme ozývali hlasy, ktoré kritizovali vedenie KDH za prílišnú podliezavosť voči premiérovi Dzurindovi a jeho SDKÚ, či slabý odpor voči liberálnym hodnotám, ktorý prezentuje najmä rozpustilý predseda ANO P. Rusko, to všetko bolo len slabým odvarom voči tomu, čo sa odohralo tesne po trinástej hodine.
Vtedy totiž do Spišskej Novej Vsi prekvapujúco dorazil zakladajúci predseda kresťanských demokratov Ján Čarnogurský, ktorý ešte deň predtým avizoval, že sa rokovania snemu nezúčastní, keďže jeho účasť v petičnom výbore za vypísanie referenda o vstupe do ANO sa nezhoduje s oficiálnym názorom KDH. Čarnogurského príchod okamžite zmobilizoval znudených novinárov, ktorí si dovtedy mysleli, že najzaujímavejšou pasážou snemu bude slávnostný prípitok predsedu P. Hrušovského s posväteným omšovým vínom na začiatku rokovania. Exminister spravodlivosti si najprv spokojne sadol na stoličku a na stôl vyložil referendový hárok, kde bolo napísané, že dotyčný/á/ svojim podpisom súhlasí s tým, aby sa na Slovensku uskutočnilo referendum o vstupe do NATO. "Už nám chýba len 163 418 podpisov," informoval zhruba desiatich novinárov a ponúkal im, že ak sa podpíšu, pomodlí sa za ich hriešne duše.
Medzitým sa ale v sále rozchýrilo, že na svoje bývalé ovečky prišiel pozrieť zakladateľ KDH, čo vyvolalo nostalgiu najmä u starších delegátov. Tí počas prejavu podpredsedu strany D. Lipšica začali v húfnom počte opúšťať rokovaciu miestnosť, a namierili si to priamo do vestibulu. Tam sa poslušne postavili do radu a čakali, pokiaľ budú môcť objať a podať si ruku s J. Čarnogurským. Ten s každým z nich prehodil slovko dve a taktiež im ponúkol, aby podpísali hárok, pričom paradoxne v tom čase doznieval Lipšicov prejav na tému podpory KDH pre ešte tvrdší zásah amerických a britských vojsk v Iraku.
Situácia sa postupom času stávala neudržateľnou, keďže vo vestibule sa zhromaždilo okolo Čarnogurského viac ľudí ako ich zostalo v rokovacej sále. V tom však svojim hromovým hlasom vystúpil bývalý šéf opery košického Štátneho divadla F. Balún a navrhol, aby expredseda dostal možnosť predniesť svoje myšlienky pred všetkými delegátmi priamo v sále. Jeho návrh si v následnom hlasovaní síce osvojilo až 63 percent delegátov, avšak šéf P. Hrušovský hneď na to kategoricky vyhlásil, "Buď ja alebo on!" Okamžite sa strhla nevídaná diskusia, ktorú vraj nezažili ani najväčší pamätníci histórie KDH. Kým Hrušovský s Lipšicom argumentovali prílišným proruským postojom J. Čarnogurského, náš hlavný vyjednávač pre vstup do EÚ a NATO Ján Figeľ sa zas prihováral za to, aby mu na sneme bol poskytnutý priestor, keďže ako povedal, "kresťanská morálka nám káže, aby sme vypočuli aj zblúdilé ovečky, Európska únia to určite ocení a poskytne nám nejakú tú korunku, resp. euro navyše."
Menej zmierlivý postoj prezentoval minister vnútra V. Palko, keď vyhlásil "Čo je to za disident, ktorý si tykal s G. Husákom? Ukážte mi okrem neho ešte jedného človeka, ktorý aj napriek tomu, že jeho otec bol v parlamente Tisovho slovenského štátu vyštudoval za socializmu právo na Karlovej univerzite! Prečo nebol po sviečkovej demonštrácii v Bratislave pred 15 rokmi vôbec mokrý, keď my, poctiví kresťania, sme sušili gate a manželkám gaťky ešte aj o dva dni na to?"
Po Palkovom vystúpení, ktoré bolo prerušované nesúhlasnými výkrikmi expredsedových stúpencov si Čarnogurský zbalil referendový hárok s 47 vyzbieranými podpismi a chcel vojsť do sály. Ochrankári ho však nevpustili dnu s odôvodnením, že nemá platný preukaz poistenca! Darmo sa im snažil vysvetliť, ž on je zdravý a u lekára bol naposledy po lyžiarskom výcviku na strednej škole, postoj strážnikov bol neoblomný. V tom čase sa už radikalizovaní Čarnogurského stúpenci pokúšali prelomiť odpor svalnatých ochrankárov. Takmer sa im podarilo, avšak minister vnútra Palko dal ešte predtým rozkaz špeciálnej protiteroristickej jednotke, ktorá priletela vrtuľníkom až z Bratislavy a tá zastavila ich postup tesne pred dverami do sály. Exminister spravodlivosti dokonca dostal aj priamy zásah slzným plynom, čo ho natoľko vyviedlo z miery, že začal plakať.
"Toto by si voči mne nedovili ani komunisti za hlbokej totality!," uviedol zjavne roztrasený a smutný pre Korzár, keď ho špeciálne protiteroristické komando vyviedlo z miesta rokovania snemu v Spišskej Novej Vsi a preventívne ho vysadili padákom so zaviazanými očami až o 15 km ďalej na rebríku v Slovenskom raji pod vodopádom v tiesňave Veľký Sokol. Tam sa už J. Čarnogurského ujali rehoľné sestry zo sekty liehovistov, ktorí mu hneď ponúkli rum a odvoz k rodine v neďalekej Litmanovej, za čo im on na oplátku venoval pero s logom KDH, ktorým sa mu mali podpísať na nový referendový hárok.
A ako dopadli jeho nespokojní stúpenci? Hoci tí pôvodne chceli zo snemu po násilnom Čarnogurského "vytlačení" okamžite odísť, nebolo im to umožnené, keďže prívrženci Hrušovského platformy nechali zamknúť všetky dvere. A tak si v spoločnej jednote potom všetci odhlasovali, že jednomyseľne stoja za svojim predsedom Hrušovským. A aj keď niektorí nespokojenci síce vyhlasovali, že ich predsedom zostáva Čarnogurský, faktom je, že ten na sobotňajšieho incident rýchlo zabudol a už oddnes začína svoju púť po Slovensku s otázkou "Ste za vypísanie referenda o našom výstupe do NATO?"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.