jazyka. Podľa našich zistení však žiaci nepovažujú písomky za stresujúce a utorok bude pre ne len ďalším dňom prežitým v škole.
"Kdeže nič si s toho nerobia. Neprejavuje sa na nich žiaden strach, či obavy. Podľa mňa sú tieto deti úplne iné než sme boli v ich rokoch mi," povedala nám učiteľka z gymnázia P. J. Šafárika v Rožňave. Rovnaký názor na vec majú aj študenti, pre ktorých písomná skúška z maturity neznamená problém. "Písomky sú fajn, horšie to bude pri ústnych skúškach. Najväčšie obavy mám z matematiky a biológie," povedala jedna zo študentiek. Vo všeobecnosti však počas našej návštevy vládla v jednej z tried štvrtého ročníka dobrá nálada. "No ja by som potreboval viac času. Štyri roky mi bolo málo. A tak si samozrejme pre prípad pripravím hneď niekoľko ťahákov. Prvý, priateľ na telefón, druhy, päťdesiat na päťdesiat a tým tretím bude spolu prítomné publikum," zažartoval si na účet populárnej relácie jeden zo študentov. "Vôbec ho nepočúvajte. Je z celej triedy najlepší, ten s matúrami nebude mať nijaký problém," kontrovala veselému chlapcovi spolužiačka Martina. Tá nám zároveň objasnila aj pravidla "hry". "Do triedy si môžeme priniesť malé občerstvenie a ako pomôcku rôzne slovníky. Na písanie budeme mať štyri hodiny a triedu budeme môcť opustiť na dvakrát tri minúty. Samozrejme vždy len po jednom. A čo sa priateľa na telefón týka mobily sú zakázané," usmieva sa smerom k spolužiakovi Martina.
V utorok sa bude "písať" aj v gymnáziu Martina Kukučina v Revúcej. Tam majú študenti okrem mobilných telefónov zakázané priniesť si do triedy aj walkmany a discmany. Jediným povoleným dopingom je očerstvenie v podobe čokolády a nealkoholického nápoja. Šedým bunkám môžu študenti tiež pomôcť gramatickým, či štylistickým slovníkom. "Hoci je to vážna skúška je evidentné, že deti si s toho ťažkú hlavu nerobia. Aspoň sa tak tvária. Zvlášť tí naši sa neboja, sú už akosi vybití," povedala nám riaditeľka gymnázia Ľudmila Urbancová.
V utorok ráno sa teda otvoria obálky v ktorých je pripravených osem tém. Vyberú sa štyri, ktoré ako dúfajú študenti "sadnú". V tejto súvislosti však študentov stredných škôl čakajú zmeny. Maturitné otázky už nebudú vyberať riaditelia škôl. Táto kompetencia prejde v rámci nového modulu maturitných skúšok do rúk štátu a zastihnúť by mala už študentov dnešných druhých ročníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.