stojaceho v mestskej časti Veľká na ulici Na letisko sa v onú noc zobudili na čudný buchot. Sprvoti si mysleli, že si sused robí doma diskotéku. To, že príčinou rachotu nebol sused, ale niečo úplne iné zistil Peter Illenčík až ráno, keď chcel vojsť do kúpeľne. Pre opadanú omietku sa do nej nevedel dostať.
"Bola to strašná rana. Nevedeli sme, čo sa deje. Keď som potom ráno prišiel do kúpeľne, neveril som vlastným očiam," hovorí P. Illenčík, majiteľ bytu. Omietka spadla takmer z celého stropu kúpeľne. Kusy muriva doslova zaplavili vaňu, umývadlo, práčku a boli roztrúsené všade po zemi. V kúpeľni nebolo kam stúpiť. Niektoré kusy boli mimoriadne veľké a poriadne ťažké. Hrúbka dosahovala minimálne päť až osem milimetrov. S nadsázkou možno povedať, že išlo o vražednú zbraň. "Viete, máme sedemmesačné dieťa. Keby tá omietka spadla niekedy cez deň a ja by som ho bola kúpala, zabije mi dieťa," hovorí prestrašená Mária Illenčíková. Jej manžel zavolal na pomoc políciu. "Najprv sa mi smiali a nechceli sem vôbec prísť. Vraj omietky padajú kde kade. Povedal som im, že to nie je bežné, aby sem prišli. Keď uvideli tú spúšť, priznali mi pravdu, že mohlo niekoho zabiť. Všetko si odfotili a spísali sme záznam," komentoval nám svoj ďalší postup majiteľ bytu.
Manželia Illenčíkovci si byt v peknej a tichej mestskej časti kúpili zhruba pred rokom. Za minimum metrov štvorcových zaplatili neuveriteľných 870-tisíc korún. Bytovku, ktorú začali stavať ešte za čias komunizmu dokončila popradská firma Archicomp. "Na byt sme peniaze doslova škriabali zo všetkých strán. Museli sme predať naše byty vo Svite a zobrať si pôžičku zo Štátneho fondu rozvoja bývania a niečo nám prispeli aj rodičia. Za tieto peniaze nám v byte padá omietka a to nehovorím o iných závadách, ktorých opravu už rok urgujeme u Archicompu, ale zatiaľ sa nemali k činu," pokračuje v rozprávaní M. Illenčíková. Svoje tvrdenie aj dokladuje písomnou reklamáciou adresovanou firme Archicomp, v ktorej ich žiada opraviť omietku na strope a stene v kuchyni a na strope v chodbe. Opravy dodnes firma neuskutočnila. "Vo firme sa nám zatajujú. Ráno som volal správcovi domu pánovi Šatánekovi, aby prišli s tým stropom v kúpeľni niečo robiť. Povedal mi, že čo on s tým má robiť. Nedovolal som sa ani obom konateľom firmy. Buď majú hluché linky, alebo jednoducho nedvíhajú mobilné telefóny," roztrpčene konštatoval P. Illnečík, pričom nám ukázal ďalšie "nebezpečné" miesta v byte, kde hrozí podobný scenár, aký sa nedávno odohral v kúpeľni.
Čo bude s opravou opadanej omietky sme sa chceli v Archicompe dozvedieť aj my. Počas celého minulého piatku sme sa chceli spojiť s konateľmi firmy. Niekoľkokrát sme volali do priamo do sídla na ulici 1. Mája. Pýtali sme sa na šéfa Dušana Genčanského, alebo Jozefa Chmuru. Vždy sme od sekretárky dostali odpoveď, že majitelia vo firme nie sú, alebo že v kancelárii boli, ale práve niekde vybehli. Nechali sme sekretárke i číslo do redakcie i na mobil redaktora, ale nikto nás nekontaktoval. Podarilo sa nám zistiť telefónne číslo na D. Genčanského. V piatok okolo obeda nám zodvihol, ale poprosil nás, aby sme zavolali o dve hodiny, pretože má dôležité rokovanie. O dve hodiny nám však už nedvíhal a to aj napriek tomu, že sme mu volali z rôznych telefónnych čísel. Pokúšali sme sa s ním spojiť aj nasledujúci deň, opäť bezvýsledne.
Jedinú, i keď nie veľmi uspokojivú odpoveď sme dostali od správcu domu pána Šatáneka. Ten nám v telefonickom rozhovore povedal, že k celej záležitosti sa nebude vyjadrovať, pretože nie je majiteľom firmy a navyše má dovolenku.
Podľa zmluvy je byt v dvojročnej záruke. Tá zatiaľ ešte nevypršala. P. Illenčík zároveň konštatoval, že obdobné problémy s dutinami v omietke majú aj v iných bytoch. "Mali sme členskú schôdzu a uvažovali sme o tom, že na firmu podáme žalobu. Žiaľ nebolo nás dostatok majiteľov. Najbližšie stretnutie máme teraz vo štvrtok, uvidíme, či sa nám podarí presvedčiť ostatných, aby žalobu podali," dodal na záver majiteľ bytu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.