(NP) Muránska planina v Revúcej. Dôkazom spolupráce s turistami, verejnosťou, či veterinármi, je výr skalný, ktorého tam liečili nedávno. "Našli ho policajti v nočných hodinách pri Mokrej Lúke s poranením od elektrického prúdu. Mimochodom, toto je najčastejšie zranenie vtákov. Výr tu pobudol tri týždne. Museli sme mu amputovať jedno krídlo a pritom sme zistili, že kedysi bol aj postrelený. Momentálne je v bojnickej ZOO," hovorí krajinárka NP Lucia Bobáková.
Smrťou sa však skončil príbeh jastraba, ktorého pracovníci NP prevzali bez vonkajších poranení po troch dňoch, strávených v ľudskej opatere. "Uhynul v dôsledku stresu. Jastrab je totiž extrémne citlivý na stres a potrebuje špeciálne chovateľské podmienky. Títo ľudia sa oňho starali dobre. Máme totiž aj prípady, kedy vtáky v dobrom úmysle nakŕmia párkami". V zoo skončilo aj mláďa medveďa hnedého, ktorého u seba nelegálne držal istý Revúčan. "Držal ho v garáži priamo v meste. Upozornili nás na to obyvatelia. Netuším, čo vedie ľudí k takémuto správaniu sa. Tento medvedík bol vo veľmi zlom stave a trpel podvýživou". Zvieratá môžu v CHS stráviť maximálne 3 mesiace. Tri dni však stačili mláďaťu kuny na to, aby sa aklimatizovala a presunula sa k mačke. "Mláďa kuny sme našli opustené v hniezde počas obchôdzky spolu s ďalším mláďaťom, ktoré bolo už mŕtve. Kunu sme priniesli k nám a vtedy kolegu napadlo, že má doma mačku, ktoré by ho dochovalo".
Väčšinu zvierat, ktoré strávia v CHS istý čas, tvoria chránené druhy vtákov. Najčastejšími návštevníkmi sú bociany a koncom jari opustené mláďatá. Pobyt jedného stojí približne 3-tisíc korún, zahŕňajúci veterinárne vyšetrenie, liečbu i odvoz do voľnej prírody. NP ich uhrádza zo svojho rozpočtu. Stanicu zriadili vlani pre potreby chránených živočíchov z územia NP, jeho ochranného pásma a okresu Revúca. V prípade nálezu chráneného živočícha v týchto lokalitách sú k dispozícii pracovníci správy NP.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.