Podmienky vývozu dreva sú dodnes také nejasné, že nikto nevie zodpovedne povedať, do akej miery boli roky uzatvorené vývozné kontrakty nevýhodné. Škody však predbežne odhadujú na milióny korún. Výsledkom netransparentnosti v štátnych lesoch sú trestné oznámenia, ale napríklad aj prípady, keď časť exportnej zásielky dreva zostala účtovne v sklade, ale reálne už bola v Rakúsku.
Hospodárením štátom dotovaného podniku sa po nástupe ministra pôdohospodárstva Simona a nového generálneho riaditeľa lesov Vinšaintenzívne zaoberá polícia, ktorá skúma podozrenia z podvodu, prepojenia na rôzne firmy, ale tiež na pracovníkov colníc.
Vyše 120 naložených vagónov s drevom, ktoré smerovali na vývoz, polícia zaistila. Predbežné zistenia hovoria o miliónových stratách. Len v Trnave na 6 vagónoch údajne objavili neoznačené drevo, ktoré sa nemalo dostať ani z lesa, nie to ešte do vagónov. Paradoxné je, že podľa polície bola zásielka preclená.
Minister Simon sa hneď po nástupe rozhodol vyčistiť lesy. Kľúčovým problémom je podľa šéfa rezortu práve obchodovanie s drevom, ktoré zaváňa klientelizmom. Vedenie rezortu sa na základe výsledkov finančných kontrol domnieva, že vývozné zmluvy boli koncipované nevýhodne pre Lesy SR, polícia preveruje zvláštne deklarovanie kvality viacerých vývozov, ale aj znižovanie ceny zásielok po nesplnení podmienok.
Informácie o zvláštnych nevýhodných exportných zmluvách potrvrdil aj zdroj zo štátneho podniku Lesy SR, ktorý sa dostal k dokumentom. Pracovník generálneho riaditeľstva povedal, že škody z nevýhodných exportných zmlúv by mohli dosahnuť aj desiatky miliónov korún. Kontrolné orgány totiž v štátnom podniku zistili, že lesy vyvážali drevo do zahraničia so stratou a pochybujú, že sa tak nedialo vedome.
Podľa našich informácií Lesy SR vyvážali drevo priamo alebo cez sprostredkovateľskú firmu. Ako ukázala rezortná ministerská kontrola, výsledok niekoľkoročného obchodného vzťahu je skutočnosť, že 40 percent dodávok bolo preradených do nižšej kvality a systematicky sa objavovali rozdiely v objeme suroviny. Odhadovaná strata z preverovaných kontraktov sa pohybuje od 3,4 do 4,6 milióna korún. V prípade, že podnik nepríjme opatrenia, straty sa po preverení ostatných kontraktov môžu vyšplhať rádovo až na desiatky miliónov.
Zaujímavé je zistenie kontroly v Rožňave, kde mali na kontrakte stratiť takmer 3,5 milióna a vyše 1300 metrov kubických dreva podnik vyviezol a neodpísal zo skladu.
Jedným z dôvodov stratovosti vývozov je pravdepodobne to, že Lesy SR oficiálne nepoznajú objem, kvalitu a hrúbkovú štruktúru, ktoré by vyvážané drevo malo na tuzemskom trhu, nie sú teda schopné vyčísliť výhodnosť kontraktov. Dohodnuté zmluvné podmienky, podľa ktorých lesy akceptujú kvantitu a kvalitu dodávky tak, ako ju určí zahraničný odberateľ, neumožňujú teda reklamácie, čo významne ovplyvňuje speňaženie dodávok a finančnú výhodnosť kontraktov.
Pracovníci generálneho riaditeľstva podľa kontroly nepoznajú nové techniky predaja a jazykové znalosti majú len výnimočne.
Bývalý generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Blažej Možucha poprel tvrdenia ministra Simona, ktorý obvinil podnik z vedomého skresľovania hospodárskych výsledkov, netransparentného obstarávania tovarov a služieb a z uzatvárania finančne nevýhodných zmlúv na obchod s drevom. Možucha v tejto súvislosti podáva na ministra žalobu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.