Brusel/Paríž/Montreal Singapur/Lisabon/Hongkong
TASR) - Na území EÚ je momentálne evidovaných 27 prípadov podozrenia na atypický zápal pľúc, pričom 19 ľudí pravdepodobne naozaj trpí ťažkým akútnym respiračným syndrómom (SARS).
Oznámila to včera Európska komisia, podľa ktorej je situácia v Európe na rozdiel od ostatných kontinentov "relatívne stabilná". Napriek tomu však včera európsky komisár pre zdravie David Byrne vystúpil v Európskom parlamente s návrhom vytvoriť európske stredisko pre kontrolu chorôb a koordináciu v prípade vypuknutia veľkých epidémií. Podľa Byrneovho hovorcu síce terajší komunikačný systém v oblasti zdravotníctva medzi členskými krajinami EÚ funguje, ale keby došlo v epidémii veľkých rozmerov, členské štáty by neboli plne pripravené spoločne reagovať. Byrne preto navrhol vytvorenie strediska, ktoré by mohlo vzniknúť do dvoch rokov, a ktoré by vylepšilo koordináciu národných zdravotníckych agentúr a laboratórií. Momentálne neexistujú v EÚ žiadne spoločné pravidlá pre vydávanie zdravotných varovaní či pravidiel správania sa pri vypuknutí epidémie.
Po USA, Veľkej Británii a Austrálii aj Španielsko a Japonsko neodporučili svojim občanom cestovať do Toronta, alebo do Kanady vôbec. Kanadské ministerstvo zdravotníctva to pokladá za prehnané opatrenia, uvádza vo včerajšom čísle denník Libération.
Ministerstvo sa aj vyhláseniami o prehnaných opatreniach iných štátov usiluje vniesť viac pokoja do radov vlastného obyvateľstva, ktoré je v spojitosti s ťažkým akútnym respiračným syndrómom (SARS) čoraz znepokojenejšie. S 201 zistenými prípadmi SARS a deviatimi úmrtiami je Kanada najpostihnutejšou krajinou mimo Ázie.
Ťažký akútny respiračný syndróm (SARS) si podľa najnovších správ vyžiadal ďalšie dva ľudské životy v Singapure. V Hongkongu hospitalizovali s podozrením na SARS riaditeľa jednej z kliník, v ktorých liečia pacientov s nákazlivým ochorením.
Podľa včerajšej informácie televíznej spoločnosti Channel News Asia zomreli v Singapure, kde na SARS ochorelo 106 ľudí, ďalší dvaja pacienti.
Okrem mimoriadnych preventívnych opatrení v Portugalsku vyčlenili na terapiu možných pacientov s diagnózou SARS štyri špeciálne vybavené nemocničné zariadenia v Lisabone, Porte a Fare na juhu krajiny.
V Hongkongu, kde doteraz zaznamenali viac ako 840 ochorení a 22 úmrtí na SARS, sa medzi pacientov zaradil aj riaditeľ jednej z kliník a šéf hongkonskej správy zdravotníckych zariadení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.