čelnú funkciu v Medzinárodnej organizácii práce, to platí najmä pre krajiny, v ktorých vládnu ľavicové
strany. Tie sa k moci dostávajú aj s prispením veľmi silných odborov, ktoré pre svojich členov dokážu vyjednať u zamestnávateľov výhodné podmienky.
Vo väčšine európskych krajín riešia pracovnoprávne spory špeciálne súdy, u nás všeobecné súdy. Keltošová tvrdí, že riešenie pracovného sporu pomocou súdu je v zahraničí až posledná možnosť: "Snažia sa tomu predchádzať zamestnanci aj zamestnávatelia."
Výsledkom je, že súdnych sporov nie je až tak veľa. "To je výsledok tvrdého boja medzi sociálnymi partnermi," tvrdí. Samozrejmosťou v krajinách únie je bezplatná právna pomoc odborom svojim členom. "Oni to pokladajú za jednu zo svojich prvoradých povinností. Ako inak sa môžu ich členovia presvedčiť, že chránia ich záujmy."
Keltošová je presvedčená, že naši odborári poskytujú svojim členom podstatne menší servis. "Nevylučujem, že je to tak. Zväzy môžu poskytovať len to, na čo majú z členského. Peňazí na zväzoch nepribúda a členská základňa sa zmenšuje," hovorí Peter Ondruška
z Konfederácie odborových zväzov.
Pravdou však je, že aj členovia našich veľkých odborových zväzov dostávajú právnické služby. "Svojich členov zastupujeme len pokiaľ ide o ich oprávnené nároky, ak nie sú oprávnené, vysvetlíme im, že zamestnávateľ má pravdu a neporušuje zákon,"
hovorí právnik jedného z odborových zväzov, ktorý nechce byť menovaný. V praxi sa stretáva hlavne so spormi pre rozviazanie pracovného pomeru.
Sporov, ktoré skončia na súdoch, nie je veľa. Za celý
minulý rok si v rámci svojho odborového zväzu spomenul na približne 10 prípadov. Hoci tvrdí, že úspešnosť klientov na súdoch je vysoká, uprednostňuje radšej dohodu so zamestnávateľom.
Väčšinu sporov sa podarí ukončiť mimosúdnou formou. "Len v mimoriadnych prípadoch, keď to už skutočne inak nejde a na strane zamestnancov sú oprávnené nároky, podávame žalobu," dodal odborársky právnik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.