pracovných návykov nezamestnaných, konkrétne spôsob jeho realizácie starostkou obce Máriou Lackovou.
Pani Šarlota je tretí mesiac nezamestnaná. "Ale sociálnu dávku nedostávam, lebo na ňu nespĺňam kritériá. Môj manžel, automechanik, má totiž dostatočne vysoký príjem," vysvetľuje. O to viac ju teda zlostí, že vlastne úplne zadarmo musí so svojím stredoškolským vzdelaním, pričom vzdelanie mnohých nezamestnaných je nižšie, v rámci tohto programu vykonávať pre ňu ponižujúce práce ako čistenie verejných priestranstiev či upratovanie konárov a kríkov alebo aj odstraňovanie divých skládok odpadu. "Starostka si na tento program z úradu práce vyžiadala úplne všetkých nezamestnaných bez akéhokoľvek rozdielu," krivdí sa pani Kolesárovej.
Kvôli novému projektu úradu práce vzniká v radoch nezamestnaných napätie. Predtým bol totiž pracovník na verejnoprospešných prácach napríklad na obecnom úrade na isté obdobie zamestnaný a platený minimálnou mzdou (refundovanou obecnému úradu úradom práce). Teraz nezamestnaný v rámci programu udržiavania pracovných návykov ostáva aj počas obdobia, keď pre obec pracuje, nezamestnaným a naďalej dostáva od štátu len tú istú sociálnu dávku ako predtým. Alebo dokonca, ako je to v prípade pani Kolesárovej, nedostáva nič, robí zadarmo, prakticky si iba odpracuje nárok na sociálku, inak môže byť vyradený z evidencie úradu práce. A to sa podľa prvých ohlasov javí ako minimálna motivácia, mnohým ani nestojí za to pracovať prakticky za 1400 korún a z úradu práce sa odhlasujú.
"Začiatkom marca bolo v Mokranciach evidovaných okolo 140 nezamestnaných a po zavedení tohto programu klesol ich počet približne o polovicu," tvrdí Mária Lacková, ktorá starostuje už 13. rok. "Do nového projektu sme zapojili všetkých nezamestnaných bez ohľadu na to, či stratili prácu vlastným pričinením alebo z dôvodu celospoločenských zmien."
Nie je štandardné, aby si starostovia vyžiadali na tento program z úradu práce úplne všetkých nezamestnaných. "Aj keď je ich veľa, budú mať čo robiť, nikomu z nich nechcem krivdiť, ale skutočne ich potrebujeme. Mojím cieľom je vytvoriť v obci a jej okolí zdravé a čisté prostredie." Na mesiace apríl máj chcela starostka 40 ľudí, nastúpilo 36, rozdelení sú do dvoch skupín a každá pracuje dvakrát týždenne. V júni a júli ich vymení ďalšia 40-členná skupina, a tak ďalej až do konca roka, aby sa všetci vystriedali. "Reakcie nezamestnaných sú rôzne, negatívne sú hlavne od strednej generácie."
Autor: jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.