do EÚ, takpovediac bez zamestnania. V kuloároch únie sa síce vraj už hovorí o tom, žeby sa mal stať jedným z jej komisárov, no pre J. Figeľa je táto otázka zatiaľ predčasnou. "Otázka reprezentácie SR v EÚ je vecou viacerých inštitúcií. Zatiaľ je predčasné hovoriť, čo by sa stalo, ak takáto ponuka príde. Momentálne však otázka takto nestojí, mojimi prioritami bude najprv dokončiť úlohu hlavného vyjednávača a potom úspešne zvládnuť referendum o vstupe do únie," povedal nám pri nedávnej návšteve Košíc.
Môže výrazne proamerický postoj našej vlády v otázke vojny v Perzskom zálive sťažiť pozíciu SR v poslednej fáze prístupových rokovaní, prípadne pri návrhu rozdelenia finančných prostriedkov z predvstupových fondov EÚ?
"Nemyslím si, žeby to bolo až také vážne. To, čo bolo už predtým dohodnuté v Kodani, by malo platiť podľa pôvodného plánu, hoci niečo sa ešte môže zmeniť po zasadnutí Európskeho parlamentu. Pravdou však je, že EÚ je politicky rozdelená a iracká kríza spôsobila vážne ochladenie vzťahov. Všetci by sme mali zohrávať úlohu Európanov, pretože ak ju nezvládneme, iní ju na nás nebudú realizovať. Aby som to ešte lepšie vysvetlil, osud Európy je v našich rukách, a to platí nielen pre terajšie členské, ale aj kandidátske krajiny únie. Prinajmenšom je to výzva k intenzívnejšej komunikácii medzi štátmi v Európe a hľadaniu krokov, ktoré vytvoria z EÚ schopného aktéra nielen dovnútra, ale aj navonok. Ak sa únia dokáže zhodnúť v otázkach ochrany hraníc, menovej, ekonomickej oblasti, mala by sa zdieľať rovnaké hodnoty aj v oblasti bezpečnostnej a zahraničnej politiky. Som presvedčený, že ak by iracká kríza vypukla pred rokom a Slovensko by bolo vo fáze otvorených rokovaní s EÚ, s najväčšou pravdepodobnosťou by to spôsobilo výrazné zhoršenie nielen našej vyjednávacej pozície. Nevylučujem, že v krajnom prípade by mohol nastať až odklad termínu rozšírenia."
Máme to chápať tak, že vďaka nášmu postoju k riešeniu irackej krízy, ktorá sa odlišuje od postoja Nemecka a Francúzska, by súčasné členské štáty EÚ už neboli také ústretové?
"No... EÚ je postavená na princípe finančnej ako aj politickej solidarity, no nie na jednosmerných finančných tokoch a protichodných politických postojoch... Záver rokovaní od októbra minulého roku bol možný až po tom, čo vznikla dohoda medzi štátmi európskej pätnástky, pri ktorej sa priškrtil finančný rámec na rozšírenie o vyše 2 miliardy euro. Návrh tejto zmluvy predložili Francúzsko a Nemecko. Ak by dnes mali riešiť podobnú situáciu, predpokladám, že ich návrh by bol pre kandidátske krajiny ešte striktnejší a stal by sa už finančne neprijateľný. Rozdiely medzi súčasnými a kandidátskymi krajinami by sa nezotierali, ale ešte viac finančne prehlbovali. Našťastie sú to len hypotézy, avšak musíme si uvedomiť, že je to mementom pre najbližší vývoj."
Predstavitelia Smeru tvrdia, že vicepremiér Pál Csáky nezvláda predreferendovú kampaň, hoci je za ňu priamo zodpovedný. Súhlasíte s týmito tvrdeniami?
"Slovo kampaň mi pripomína repnú kampaň, a preto ho dosť nerád používam... (smiech) Verím, že intenzita referendovej kampane sa v apríli zvýši tak ako to naplánovali reklamné agentúry spolu s pánom vicepremiérom. Osobne sa však snažím, aby sa o integrácii čo najviac hovorilo na všetkých fórach. Nestačí občanom povedať, že musíte ísť hlasovať v referende, celá otázka je ďaleko širšia. Do únie nestačí len vstúpiť, ale predovšetkým v nej aj obstáť. Zatiaľ na to nie sme po úplne všetkých stránkach pripravení, no som optimistom."
Neobávate sa o výsledok referenda?
- V podstate nie, ale nechcel by som, aby sme na ceste pred sebou videli ako jedinú vážnejšiu úlohu len zvládnutie referenda. Je to to totiž, len jedna z nich...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.