tráv a porastov. Z vyše 500 požiarov za prvé tri mesiace roka totiž takmer tristokrát horela v Košickom kraji suchá tráva
a les.
"Ľudia sú nepoučiteľní. Myslia si, že ak pohrabú záhradu, či sa chcú rýchlo zbaviť nepotrebných porastov, najlepšie je podpáť to. Nemyslia už pritom na prípadné následky. Povedal by som, že to považujú za akési jarné upratovania, do ktorého sa im nechce," myslí si krajský riaditeľ Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Ján Barilla, ktorý dodáva, že vypaľovania tráv je nočnou morou hasičov.
Zatiaľ najväčší lesný požiar bol 28. marca v katastri Rudnian na Spiši so škodou 400 000 korún. Lokalizovať sa ho podarilo len vďaka zásahu vrtuľníka Ministerstva vnútra SR, ktorý vyniesol a zhodil z oblohy sedem veľkokapacitných dávok vody.
Ako uviedol J. Barilla, hasiči sa zamerali na preventívnu činnosť, ktorá však veľký účinok nemá.
"Dozeráme hlavne na deti a mládež, vykonali sme na 20 materských a základných školách besedy k tejto problematike. navyše sme na obecné úrady i školy zaslali rozhlasovú reláciu, ktorá vysvetľuje možné nástrahy vypaľovania tráv a lesných porastov. Mám však pocit, že hasiči, keďže sú tými, ktorí musia požiare likvidovať, sú jediní, ktorí majú záujem niečo robiť. Tu by sa mali aktívnejšie zapojiť obce i ochranári prírody. Veď škody na majetku bývajú v tomto prípade nízke, oveľa väčším problémom je znečistenie životného prostredia. Tu mám pocit, že sa ochranári ešte nezobudili a nebubnujú na poplach tak intenzívne, ako pri iných problémoch."
Hasiči urobili v marci takmer 900 kontrol vo vytypovaných lokalitách a uložili 12 blokových pokút.
"Aj keď podľa zákona môžeme udeliť pokutu do výšky 1000 korún na mieste, celkovo sme za dvanásť pokút vyzbierali 2000 Sk. Je to málo a pokiaľ budú požiare tráv pokračovať, určite sankcie sprísnime. Výška pokuty závisí od rozhodnutia konkrétneho hasiča. Dokonca sme mali prípad, keď trávu zapálil 80-ročný pán, tomu sme ju nedali a priestupok riešili pohovorom."
Za prvý štvrťrok bolo v Košickom kraji 507 požiarov s priamymi škodami 20 905 000 korún.
"Najvyššia škoda bola v prevádzke špeciálnej výroby v Chemku Strážske, ktorú vyčíslili na 7,5 milióna korún. Na dva milióny korún sa vyčíslili škody z požiaru senníka a kravína v Trnave pri Laborci. Doteraz v kraji zahynuli pri požiaroch dvaja ľudia a zranenie utrpelo šesť osôb."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.