zladiť výzbroj slovenskej armády s výzbrojou používanou štátmi NATO. Pálčivou otázkou je i transformácia vojenského školstva a práve o týchto veciach sme sa porozprávali s tieňovým ministrom obrany SR za stranu Smer plk. Jaroslavom Muríňom, ktorý v ozbrojených silách zastával vysoké posty na Sekcii zahraničných vzťahov Ministerstva obrany SR a OBSE vo Viedni.
"S našou výzbrojou a vojenskou technikou to nie je v skutočnosti až také zlé, ako majú niektorí snahu to prezentovať. Stačí sa pozrieť do tabuliek uvedených v Modeli 2010, kde je uvedená životnosť pozemnej a leteckej techniky. Ešte aj v roku 2010 bude veľká časť tejto techniky 'životaschopná', pričom autori pravdepodobne nebrali do úvahy jej možnú modernizáciu a možnosti predlžovania jej technického života. Netvrdím a ani som netvrdil, že som proti akémukoľvek nákupu novej techniky. Aj to raz budeme musieť uskutočniť. Ale som presvedčený, že to nemusí byť práve teraz, keď peniaze sú potrebné v iných oblastiach. Peniaze je potrebné investovať do priamej reformy a do oblastí, ktoré zabezpečia našu schopnosť najmä komunikovať s NATO vo všetkých oblastiach. Do toho času by mala byť udržiavaná a modernizovaná naša súčasná technika z dostupných zdrojov, tzn. využívať deblokácie ruského dlhu a v maximálnej miere tiež využívať našu vlastnú vedeckovýskumnú základňu, vojenské opravárenské podniky a zbrojársky priemysel."
Podľa J. Muríňa malo slovenské vojenské školstvo vždy dobré meno nielen doma, ale i v zahraničí, no v poslednom čase sa nešťastne hovorí o zrušení Vojenskej leteckej akadémie M. R. Štefánika v Košiciach.
"Školstvo má kvalitný pedagogický zbor a dobre vybudovanú učebno-výcvikovú základňu. Nakoniec to potvrdili aj zahraničné odborné tímy, ktoré vo svojich správach nemali výhrady voči vzdelávaniu v OS SR, naopak, hodnotili ho ako veľmi kvalitné. Výhrady boli len voči výcviku. Preto nepovažujem za veľmi šťastné rozhodnutie o zrušení existujúcich škôl a vytvorení novej školy akadémie obrany. A naviac nevidím pre takéto rozhodnutie ani dôvod. Veď priestory súčasných posádok v Liptovskom Mikuláši a Košiciach plne vyhovujú príprave našich súčasných i budúcich profesionálov a čiastočne i zahraničných profesionálov. Považujem za nutné zachovať obidve vysoké školy za predpokladu vykonania určitých vnútorných racionalizačných opatrení. Je potrebné hľadať cesty ako dotiahnuť do VLA čo najviac zahraničných študentov. Vidím na to dosť príležitostí, pričom nezanedbateľnou výhodou je aj blízkosť leteckej vojenskej nemocnice," vysvetľuje J. Muríň a dodáva, že bude potrebné čiastočne modernizovať učebno-výcvikovú základňu.
"Náklady na skvalitnenie prípravy budú neporovnateľne nižšie než náklady na prípravu nových priestorov v iných posádkach. Čo sa týka stredného školstva, je potrebné zastaviť pripravenú transformáciu v týchto školách. Ich učebno-výcvikové základne vrátane ľudského potenciálu sa dá použiť na vybudovanie dvoch Centier pre prípravu profesionálnych poddôstojníkov a práporčíkov pozemného vojska a letectva, pričom kariérne vzdelávanie by sa uskutočňovalo v centre v Liptovskom Mikuláši. Potom by nebolo potrebné ani nákladné budovanie strediska výcviku v Martine. Takto organizované vojenské školstvo by bolo schopné zabezpečiť kvalitnú prípravu nielen pre rezort ministerstva obrany, ale aj pre ostatné zložky, ktoré plnia úlohy spojené s realizáciou bezpečnostnej a obrannej politiky."
Autor: František Mrva
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.