obrátil v štyridsiatke ako k spôsobu skoncovania s alkoholizmom. Odvtedy ho už jeho viera udržala na správnej ceste a motivovala ho tak, že sa dostal až do Bieleho domu.
Všetko sa zmenilo v deň útokov na Pentagon a Svetové obchodné centrum. Bushovi blízki vravia, že v ten deň objavil svoje životné poslanie. Nadobudol presvedčenie, že Boh ho žiada, aby napadol sily zla v boji, a tento niekdajší vlastník bejzbalového tímu z Texasu od tejto úlohy neustúpil.
Krajina anjelov
"Sme v boji medzi dobrom a zlom. A Amerika nazve zlo jeho menom," povedal Bush univerzitným absolventom vo West Pointe vo svojom minuloročnom príhovore. V tejto bitve položil svoju krajinu pevne na stranu anjelov. "V dobrote a idealizme amerického ľudu tkvie moc schopná divov," uviedol v tohtoročnom prejave o stave krajiny.
Toto poňatie umiestnenia Ameriky v božom tábore je neprijateľné pre mnohých amerických duchovných. "V žiadnom prípade nie je isté, že sme takí čistí ako práve napadaný sneh alebo že je taká čistá naša medzinárodná politika," tvrdí Fritz Ritsch, presbyteriánsky kňaz v Bethesde, Marylande. Reverend Ritsch hovorí, že kňazom to tiež sťažuje prácu, lebo americkí kresťania nepotrebujú skúmať svoje duše, keď im ich prezident povedal, že sú na strane dobra. "Je tu teraz príležitosť duchovného obohatenia, ale práve ňou mrháme."
Boj s antikristom
Takmer všetky americké cirkvi sú proti tejto vojne, vrátane Bushovej vlastnej - zjednotených metodistov. Bush nie je prvým prezidentom, ktorý sa v čase vojny dovolával Boha, ale jeho prístup sa od jeho predchodcov nepochybne líši.
Počas americkej občianskej vojny Abraham Lincoln nehlásal, že Boh je na jeho strane. Vo svojej slávnej druhej inauguračnej reči povedal, že vojna je božou kliatbou na obe vojská: "On dáva obom, Severu i Juhu túto strašnú vojnu ako nešťastie kvôli tým, ktorí tento konflikt zapríčinili."
Napriek tomu má Bushova rétorika obrovské publikum. Mnohí z príslušníkov jednej z troch amerických kresťanských vier, evanjelikov, veria, že druhý príchod Krista sa odohrá na Strednom východe po obrovskej bitve s antikristom.
Verí prezident Bush, že hrá jednu z rolí v posledných udalostiach Armagedonu? (Armagedon - boj medzi dobrom a zlom na konci sveta alebo hrozná bitva, ktorá by mohla zničiť svet pozn. aut.) Ak áno, je to alarmujúca myšlienka. Ale nebol by sám, pretože 59 percent všetkých Američanov verí, že to, čo je napísané v biblickej Knihe zjavení, sa stane skutočnosťou.
Víťazný recept
Tim LeHaye, evanjelický duchovný, napísal desať bestsellerových románov na základe Knihy zjavení. S neobyčajným načasovaním vyjde jeho jedenásty, nazvaný Armagedon, tento týždeň. Kombináciou apokalypsy so štýlom Toma Clancyho objavil LeHaye recept na úspech.
Po útokoch na WTC sa tento kňaz stal najpredávanejším americkým autorom v roku 2001 a porazil aj Johna Grishama. V jeho poslednom románe je antikrist ozbrojený jadrovými zbraňami a rozložil si svoj tábor v Novom Babylone v Iraku.
Milióny Američanov veriacich v biblické proroctvá vnímajú túto vojnu veľmi zvláštnym spôsobom a Bushove tvrdé slová o boji dobra proti zlu im veľmi imponujú. Ak Amerika zvíťazí, milióny budú tvrdiť, že tak to bolo Bohom dané. Ale mnohí ďalší budú podozrievať, že to bolo viac o sile americkej výzbroje než o aktívnom zásahu Všemohúceho.
Autor: jav/bbc
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.